Haigus on hea aeg rahaasjade ajamiseks

Ühesõnaga jah, meie kodu tuleks karantiini panna. Mina ja Mari oleme jälle haiged ning Ottki kurdab kõva nohu koos sandi enesetundega. Mitu päeva pole ma seetõttu ka aeda saanud ega olnud muul viisil töövõimeline.Aga see-eest oli mul aega lõpuks ometi tegeleda kahe lepinguprojektiga sel aastal suurte kirjastuste poolt avaldatava asjus.

Kas teie müüksite kümneks aastaks ühe jutu avaldamis- ja müümisõiguse tuhande viiesaja krooni eest ära? Mh? Ja kas te müüksite nii viieteistkümne tuhande eest ära terve lasteraamatu avaldamis- ja müümisõiguse sama pikaks ajaks? N.ö esmatiraaži, mille peale leping sõlmitakse, suurus seejuures on märgitud ca 10 000 tk, ja kirjastus avaldab selle esmatrüki lihtsalt järkude kaupa, eks ole, sel aastal tuhat viissada ja paari aasta pärast jälle sama palju jne. Ainult et kirjanik on kohe esimese hooga oma 15 ooo krooni kätte saanud ning edaspidi hoidku see 10 aastat nokk kinni. Aga kui kaua võttis aega selle raamatu idee väljatöötamine, kavandamine, kirjutamine, kohendamine ja põdemine selle pärast, mis ja kuidas nüüd see kõik tehtud sai, ja ülekohendamine ja lõikude kaupa ümber tegemine ja? Ähh, mis siin ikka.

Muidugi on kõik see, mis jääb üle 2000 eksemplari, hoopis varjatud kordustrükid, sest ühe raamatu normaalne, ühe konkreetse müügiperioodiga tiraaž meie mail on ju 1000 – 1500 tk, hea, kuid needki aasta-kahe jooksul ära ostetakse. Kui me just ei räägi hittidest, bestselleritest a’ la “Ussisõnad” või “Must pori” või kuulsuste elulooraamatud (aastas kokku ilmub selliseid üks-kaks nimetust), mida müüakse ühe jutiga ka kakskümmend tuhat. Aga lasteraamatud? Tuhat on täiesti normaalne. Okei, mööndustega, ka 2000 on veel täitsa okei. Aga kõik üle selle on juba märk, et mu vastas istub keegi, kes tahab mind pügada, ja pikaajalise orjastamise katse, ja soov sisuliselt kordustrükkide eest autorile enam mitte midagi maksta.

Vot sellepärast ma olengi paha inimene ja vaidlen lepingute üle. Kui ma oleksin suurkirjastus, siis ma ei salliks ennast ise ka.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: