Kastani kassikoloonia ja tärganud külvid

Eile õhtul olin just oma lapse mataõpetaja juurest tagasi toonud, kui poest saabunud ja söögivalmistamist peaaegu alustanud Ott mainis, et minu äraolekul oli talle helistanud üks noormees, kes oli näinud Mooru kirjeldusele vastavat kaelarihmaga kassi Kastani metsa kassikoloonia lähistel. Loomulikult jäi kõik pooleli, ajasime autole uuesti hääled sisse ja põrutasime Kastani metsa nagu kiirreageerimisrühm. Otsisime üles selle kurikuulsa kassikoloonia.

Praegu on mul kahju, et ma seda ei pildistanud. See on tegelikult vaatamisväärsus omaette. Lühidalt öeldes: tegemist on metsikute kasside asurkonnaga mõnisada meetrit suurtest majadest eemal metsas. On terve rida vanemas eas naisi, kes  käivad neile sinna süüa viimas ja on neile vanadest vaipadest ja karpidest ehitanud isegi kuudid. Paar aastat tagasi oli suur aktsioon, kui loomakaitse tahtis seda kolooniat likvideerida, käidi seal neid kasse püüdmas, vähemalt poegi – sest loomulikult sigivad need kassid nii, nagu kassid ikka sigivad, eriti kui nad veel toidetud ka on, ja loomulikult levivad nende keskel parasiidid ja haigused, sest ega keegi ju neid ei vaktsineeri ega ravi. Aga mutid käisid enne loomakaitsjate tulekut sealt kasse laiali ajamas, et neid ikka jumala pärast kätte ei  saaks. Tõsine tsirkus. Igatahes koloonia on praegu täiesti alles, terve väike kasside linnak.

Nad on arad ja pelglikud, inimest ligi ei lase, jooksevad põõsastesse ja vahivad sealt. Ümber “kuutide” vedeleb toidukarpe. Mingi suur rauast alus on, mille peal joogivesi.

Peab ütlema, et sealt kassikolooniast polnud me tõesti Moorut seni otsima läinud, sest arvasime, et tema otsib hädas olles vast ikka inimeste lähedust. Ja ega me teda sealt selle tunni aja jooksul leidnudki. Mis muidugi ei tähenda, et teda seal üldse ei võiks olla. On ju võimalik, et kümme päeva omapead hulkunud ja kodu kaotanud kass on šokis, ning šokis loom käitub oluliselt teistmoodi kui normaalne loom. Näiteks paanikas koer ei anna end ka omanikule kätte, jookseb ka tema eest minema.

Ohh, ma ei tea.

Täna viime Mooru fotoga kuulutused ka Kastani bussipeatustesse ja poe juurde. Igatahes nüüd juba kolm telefonikõnet kinnitavad, et temasugust kassi seal eelmisel nädalal nähti. Ja kui palju neid must-valgeid pikakarvalisi kaelarihmaga kasse ikka Haapsalu peal ringi jookseb? Nii et minu mõte on selline: eelmise nädala keskpaigas oli Mooru elus, terve ja eksles Kastani linnaosas, käies inimeste ligi ja otsides abi; et sel nädalal teda enam nähtud ei ole, võib tulla sellest, et keegi on ta enda juurde võtnud, sest kui ta oleks auto alla jäänud või midagi, siis oleks vast ka tema surnukeha nägemisest teatatud või oleksime me selle ise kuskilt tee äärest juba leidnud; see keegi  võib olla venekeelne inimene, sest ta ei loe “Lääne Elu”. Aga poes käib ta ikka, bussiga sõidab ilmselt ka, ja sellepärast tuleb oma kuulutused kahes keeles neisse kohtadesse üles panna.

Just praegu kohendasingi kuulutuse teksti, ja nüüd pean leidma kellegi, kes oskaks mul selle korralikku vene keelde panna. Varitsen näiteks, millal naabrinaine õue tuleb.

Aga mu talve kuuris veetnud ja aeglaselt idanevatest külvidest rõõmustasid mind täna hommikul selliste lillede tited: mägi-koldrohi (anthyllis montana rubra), hiid-ogaputk (eryngium giganteum) ‘Miss Willmott’s Ghost’, kassikäpp (antennaria dioica) ‘Rubra’, hunditubakas (hieracium maculatum) ‘Leopard’, sale peekerlill (penstemon gracilis) ja kaks lõhnavat kannikest (viola odorata): ‘Tsarskaja’ (peaks olema iseäranis suure õiega)  ja   valgeõieline, albiflora.

Advertisements

1 kommentaar

  1. 15. mai 2009 kell 09:57

    Tulin vaatama, kas Mooru on koju jõudnud ja lootsin eest leida rõõmusõnumit, aga võta näpust :(. Igatahes ma pean pöialt, et temaga oleks kõik korras.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: