Tüütud dokumendid ja Joonas Sildre koomiksiraamat

Eile võtsin üle tüki aja ennast kokku, et vahepeal kuhjunud paberid ja asjatoimetused korda ajada: MTÜ dokumendid, arvestused, “Pintsu ja Tutsiku” aruanne kulkale, kalkulatsioonide ülevaatamine ja kohendamine… oehh. Selle osa mu tööst võiks küll keegi teine ära teha, ma kohe sugugi ei salli seda arvude ja aruannete maailma. Aga kuni eesti kirjanduses agenditraditsioon puudub, seni jääb see ilmselt vabakutselise kirjaniku töö vältimatuks ning kõige tüütumaks osaks.

Noh ja siis veel see peaaegu üleöö tulnud mõte Joonas Sildrelt, et ehk annaks MTÜ-ga tema autorikoomiksi välja. “Maailma naba” on selle pealkiri. Jutt räägib tüdrukust, kes üksi koju jäädes leiab koduaiast maad kaevandava teadlase. Too väidab, et just seal asub maailma naba. Läheb lahti janditamine, kuhu kaasatakse veidrad naabrid ja ka muud väikeasula elanikud. Loo sihtgrupiks võiks olla vast lapsed/noored vanuses 5-14 ja ka kõik lapsemeelsed.

Kirjastused olevat Joonasele selle peale kõikjalt väga kõhklevalt vastanud… no selge, praegusel ajal ei taha keegi riske võtta. MTÜ-ga on see hea asi, et orientatsiooni mingile erilisele kasumile ei ole nagunii: kui sissepandud raha tagasi saaks ja autorile ka natuke, siis oleks ju “kena keik”.

Igatahes konstrueerisin eile kulkale ka selle projekti kokku ja tegin taotluse valmis. Joonas, tubli poiss, oli ise juba enne trükikodadest hinnapakkumisi küsinud ja tema loominguline CV oli ka juba valmis, lausa lust sellise inimesega koostööd teha. Aga sellest plaanitsevast raamatust – no viimane aeg tõesti, ma ütlen, Joonasel ükskord ka raamatumahus autorikoomiks välja anda!  Joonas on nagunii üks kõvemaid kui mitte isegi kõige kõvem kunstilise koomiksi tegijaid tänapäeva Eestis, loojutustaja anne on ka täitsa olemas… sünniks raamat parimate olimarkallaslike traditsioonide vaimus (no kes kolmekümneaastastest ei mäletaks oma lapsepõlvest “Kolme lugu” ja “Proovisõitu”! Tegelikult on see, et Joonase oma koomiksiraamatut veel ilmunud ei ole, tõsiselt saatanast: muudkui teeb ja teeb, üle kümne aasta, aga ikka omaette kaante vahele pole jõudnud. Tahaks väga selle lünga ära täita.

Joonase pilte ja ajakirjandusse tehtud lühikoomikseid leiate tema blogist ehk pildiprügimäelt.

1 kommentaar

  1. Aivilii said,

    21. mai 2009 kell 03:20

    Soovin projektile edu, ma arvan küll et raamatul võib minekut olla, ma ise võtaks küll ühe oma pojale 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: