Kooselu tulpidega

Tulpide õitsemine on haripunktis ja natuke ülegi – varased on läbi, keskmise õitseajaga tulbid sätivad end varsti lõpetama ja alustanud on hilised. Päris pungas veel on ainult mu aia kõige hilisem tulp – igivana tundmatu päritoluga roosa, mis siin aias kasvas juba enne minu aega. Nõnda tundub, et ongi aeg selle aasta tulbindusest teatud kokkuvõte teha.

Peamine järeldus: mul on neid ikka veel liiga vähe, pikkades bordüürpeenardes on veel kevaditi tühje kohti või partnerit ootavaid üksikuid õitsejaid.

Teine järeldus: paar päeva enne jõule muldapanek ei tee vähemalt Haapsalu kliimas tulpidele mitte kõige vähematki halba.

Kolmas järeldus: tulpe üle paari aasta üles võttes tuleb veenduda, et ka tütarsibulad on kätte saadud. Muidu on iga sorti natuke siin nurgas ja natuke seal nurgas ja sutike kolmandaski, aga tahaks ju korralikku gruppi kokku saada. Umbes-peaaegu nagu siin (‘Montreaux’):

mai 20. montreaux

või siin (‘Shirley’- aga ees tolgendavad kaks vana tumepunast, mis kogemata jälle mingitest mulda jäänud tütarsibulatest välja on kasvanud):

mai 20. shirley

Punaste “nuhtlustulpide” vahel on õide puhkenud valged papagoitulbid ‘White Parrot’:

mai 20 Punased ja valged tulbid

Ma pean ütlema, et see pilt on küll kavandamatu, kuid siiski kogemata väga hästi välja kukkunud. Kui punased kohe varsti lõpetavad, siis puhkemisootel on kohe tagareas valmis laugud ja kurekellad, kes võiksid valgetele papagoidele päris armas kuliss olla.

Ja siin on veel üks seltskond, keda mul on õnnestunud enam-vähem koos hoida: ‘Mrs Moon’s Garden’:

mai 20- mrs moon's garden

Punased tulbid õitsevad nüüd sealgi, kus nad tegelikult kõik olemas peaksid: lõunapoolse tara varjuküljel. Mul on mingi kiiks, et varjulises kohas tahaks näha eredaid kollaseid, oranže ja valgeid värve, sest pastelsed toonid ei tule varjus eriti esile.

mai 20. lõunapeenras

Muide, ühele tulbile, kelle nimi on ‘Wonderful World’,  siiski nii hiline istutus ei meeldinud. Ma küll neid täpselt üle ei lugenud, kui mulda panin, aga mulle tundub, et neid oli siiski rohkem, kui sellelt pildilt paistab:

mai 20. Wonderful World

Nüüd aga näide kroonilisest ebaõnnestujast ‘Creme Upstar’, kelle sibulad on mul õnnestunud mööda aeda laiali paisata ja nii kasvab teda natukesekaupa päris mitmes kohas. Idee poolest tahaksin ma nad aga ikka siia koondada, sest madal püstine elulõng ‘Purpurea’täiendab neid lausa suurepäraselt:

mai 20 Creme Upstar

Aga siin on ‘Canasta’, millest kunagi sain kingiks 3 sibulat, ja tagantjärgi tundub, et panin nad omal ajal vist kopaga maha, igatahes kätte ei ole mul neid sibulaid enam saada õnnestunud. Tungiv vajadus selleks on olemas, sest ümber on mitmest noorest tütarsibulast märku andvad lehed ja ma ikka tahaks, et teda juurde saaks. Pealekauba on aja jooksul õievarred jäänud lõhemaks ning õie värvid ka lahjemaks: peaks olema ja alguses oligi punasetriibuline. Nüüd on punastest triipudest alles vaid kahvatud märgid.

V 15- CanastaSiis jalutab mu aias veel suhteliselt omatahtsi ringi metstulp, aga mul pole ta vastu mitte kõige vähematki, sest see viisakas lill on osanud ennast sisse seada talle absoluutselt sobivas kohas. Läbi aia on näha, et naabri juures elab ta ka.

V 15- Metstulp

Ema kinkis mulle sügisel kah veel kolme sorti tulbisibulaid, igaühte 3 tk. Kaks sorti veel ei õitse, kuigi pungad on ja ootan kohe huviga, et mis sealt tuleb. Siit tuli aga ‘Super Parrot’:

V 15- Super Parrot

Üllatuslikult ilmus välja kolm 2005/06 talvel ära kadunud tulpi, kõigist vaid üks, aga siiski!

Üks neist on ‘Hamilton’, ja kohe nõnda nartsissipuhmasse pugenud, et ma küll ei tea, kuidas ma ta sealt kätte saan:

mai 20. tulp Hamilton

Teine on samasugune narmasõieline, ainult valge ja nimi on ‘Swan Wings’. Pilti mul hetkel tast veel ei ole, mõtlesin veidi oodata, kuni ta rohkem lahti läheb ja tema ilust suuremat aimu saab.

Ja siin on üks oranž fosteri tulp, aga seda ma küll ei tea, kas see on ‘Orange Breeze’ või ‘Orange Emperor’, sest 2005. aasta peenraplaanid on mul kadunud… Mõlemad mul olid, ja mõlemad läksid tol jubedal talvel minu teada ka loojakarja.

mai 2o. oranž tulp

Ikkagi on väga tore, et aias vahel sellised surnuks peetud taimed taas kuskilt välja ilmuvad! Kohe rõõmu teeb.

ja nüüd tuleb küsimus suurele ringile. Kas see võib olla mingi sort (no näiteks et kingitud, ja mina pole üles kirjutanud ja siis ongi meelest ära läinud) või on tegemist viirushaigusega?

V 15 Viirus või päris

Viirushaigust paneb mind kahtlustama ka see, et vananedes õitel see punane serv laieneb ja muutub ähmasemaks. See pilt on tehtud üsna õitsemise alguses. Mida teie asjast arvate?  Viirus või päris?

4 kommentaari

 1. 24. mai 2009 kell 12:27

  Loen ja häbenen. Ma ei tea mitte ühegi oma tulbi nime. Miski segumix ja sai peoga suvaliselt peenrasse loobitud. Häbematult ilusad on nad sellegipoolest 🙂

 2. 3. juuni 2009 kell 10:23

  […] Blanc’ on siin kah juba foto peal ära käinud, selles teemas. Siin ta on koos kollase narmasõielise ‘Hamiltoni’ […]

 3. Karin Haav said,

  15. juuni 2009 kell 12:31

  Mina arvan, et need kollased punase triibuga tulbid on päris. Päris mitmed sordid muudavad õitsemise jooksul värvi ja ka triipude laiust jne.

 4. 13. veebr. 2012 kell 10:28

  […] tulbisõber Aidi Valliku lilled. Like this:LikeBe the first to like this post. This entry was posted in Uncategorized. […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: