Hulk tundmatuid nartsisse e. Mõista-mõista, mis see on?

Täidan lubaduse ja esitlen nüüd oma aias sel kevadel esinenud nartsisse.

Kõige varasem tegelane oli ‘Téte a Téte’, madal kollane lihtõieline, mida ajatatuna kõik lillepoedki varakevaditi müüvad, nii et ma ei pildistanudki teda. Ja kohe järgmine oli Ice Follies:

Ice Follies

Kolmas varane nartsiss jäi mul paraku samuti pildistamata, see on valge täidisõieline ‘Ice King’. Ma ei pildistanud teda sel lihtsal põhjusel, et ta oli kõhuli vastu maad. Ma ei saa aru, kas mina teen temaga midagi valesti või mis, aga ta ei suuda ennast oma õite raskuse all püsti hoida ja siis ongi kõik need uhked täidisõied vastu mulda maoli. Hakka või nartsisse toestama.

Pikalt ja mõnuga õitseb ‘Acropolis'(ning seisab seejuures ise püsti ka):

äkki Acropolis

‘Papillon Blanc’ on siin kah juba foto peal ära käinud, selles teemas. Siin ta on koos kollase narmasõielise ‘Hamiltoni’ tulbiga.

Aga see trompet on ‘Dotties Dream’:

äkki Orangerie

Nonii. Nimelistest nartsissidest valmistasid pettumuse ‘Dolly Mollinger’ ja ‘Salome’ ,  mis sel aastal ei õitsenud. Mul on kuri tunne, et tahavad vist ülesvõtmist ja sibulate harvemalt istutamist.

Üllatusena ilmus välja 2006. a kevadel surnute hulka arvatud ‘Rosy Cloud’ – üksainus õievarreke ja paar lehte. Aga ta on alles! Lõikasin õie peaaegu kohe maha, kui olin selle ära näinud – las kasutab oma jõudu parem sibula kosutamiseks. Ja alles seejärel ahhetasin, et oleks ju võinud enne ikka ta üles pildistada.  Ise olin loll. Nüüd tema pilti ei näegi.

Pilti ei pane ma ka ühe iidvana poeedinartsissi kohta. Esiteks ei saanud ma sellest piisavalt ilusat pilti, sest Hermann on tema küljealuse kaljukadaka alumise osa pruuniks pissinud. Ja teiseks seda kasvab nagunii igas vanas aias, teate küll, see tohutu lõhnav, valgete kroonlehtede ja kitsa erkpunase randiga seespool.

Nüüd aga mõistatamise juurde. Kas keegi oskab pakkuda nende kingituseks saadud nartsisside sorte:

1. Kollane trompet, mis kõikidel on:kollane trompet mis kõigil

2. Niisugune kollane täidisõieline eelmisel sügisel ema poolt tellitud Bakkeri segupakist:segupakist kollane täidis

3. Sama päritoluga kollase-oranžikirju täidisõieline:

segupakist kollane-oranž täidis

4. Jälle samast pakist, kuid niisugune pooltäidisõieline valge-kollane. Kas see võib olla ‘Cheerfullness’?

segupakist sihuke valge pooltäidis

5. Ja vanaemalt saadud selline nartsiss, millel mitu lihtõit ühe varre otsas. Hiline. Praegu veel õitseb.

vanaemalt selline mitmeõieline

Vaatasin kaustikust: ma olen tegelikult nartsisse omale aeda ostnud hirmsasti, eriti enne 2005. aastat. Tol talvel aga läksid nad peaaegu kõik välja ja sestpeale pole ma neid enam eriti julgenud hankida, ostnud olen vaid paar sorti. Meeldivad need lilled mulle aga kangesti ja vist oleks aeg selle koleda talve põhjustatud psühholoogilistest kahjustustest samuti üle saada… Ma ikka tõesti tahaks neid sel sügisel juurde hankida. Vist võtan julguse kokku ja hangingi.

2 kommentaari

  1. ritsik said,

    3. juuni 2009 kell 13:18

    Palun nõu: kui ma tahan oma nartsissi- ja tulbipeenart ümber kaevata, siis ega sibulatele midagi ei tee, kui ma nad praegu, paari nädala pärast üles võtan? Või peaksin siiski sügiseni ootama?

  2. aidivallik said,

    3. juuni 2009 kell 22:37

    Paari nädala pärast on täitsa õige aeg neid üles võtta. Tagasi peenrasse istutaks ma nad aga sügise poole, nartsissid võib istutada ka juba juulis-augustis, tulp aga tahab juurdumiseks jahedamat mullatemperatuuri.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: