Volbriilm ja volbritöö

19 kraadi sooja, kerge pilvealune, ainult nõrk tuul – kui oleksin kümme aastat noorem, siis oleks see suurepärane sissejuhatus põnevale ning sisukale volbriõhtule. Täna aga on lihtsalt muidu mõnus. Ma ei lähe isegi Ehte kohvikusse ehk Klubi 8-sse Klotsi kuulama – mitte sellepärast, et ma ei tahaks üldse minna, vaid sellepärast, et klubiomanikud mingi veidra uiu ajel tegid seal tänase õhtu piletiga ürituseks. Meestele 300, naistele 250 krooni, mille sisse jääb nii kontsert kui tasuta joogid… no 250 krooni eest mul alles annaks juua. Ja oma meest trummide taga saan ma näha muidu ka. Nii et jah, mina täna passin. Võib-olla õhutan muru, kui sadama ei hakka.

Nädal oli meil ja mujal aga selline:

Mina jõudsin lõpule, õigemini peaaegu lõpule oma muuseumiprojektiga. Kolmapäeval tuulasin põhjalikult ringi Läänemaa muuseumis, sh fondiriiulitel, ja sa taevas, kus on ikka huvitav! Muuseumid on ikka põhjatult põnevad kohad. Eriti meeldib mulle, kui mind veel ringi giiditakse ja asjade kohta juttu räägitakse või kui saab küsida. Ja kui lastakse näpuga katsuda.
Harutasin laiali 20. sajandi alguskümnendist pärit naistepesu ja olin täiesti lummatud. See oli vist jah veel see aeg, kus pesu oli paras luksus. Aluspükste pikad sääred kokku krousitud ja rišeljöötiikanditega kaunistatud… Korsetid ja pihikud, igal pool ikka käsitsitikandid peal, lumivalged, pehme linane ja puuvillane. Ja siis need muud riided ka, kübarad ja värgid. Iga asjaga on vaeva nähtud, iga asja taga on kellegi mõte ja nõelapisted. Võib endale lausa ette kujutada, kuidas Singeri masinaga neid nöörvolle ja kinnisi volte igale poole õmmeldi, see võttis tunde ja päevi. Imeline. See masstoodangueelne maailm on minu jaoks ikka absoluutselt lummav.
No ja siis õhtu otsa püüdsin mõtteid koguda ning järgmisel päeval kirjutasingi. Nüüd on mõlemal muuseumil oma lood olemas, isegi lintilugemisaeg Tallinnas kindlaks määratud, seda lähen tegema maikuus.
Et laupäevast lehte ei tule (kevadpüha), siis oli vaja ka lullamilla valmis teha juba neljapäevase lehe jaoks. Et parasjagu oli just üleval teema, kuidas kuuest Eesti kaalukaima lastekirjandusauhinna Nukitsa nominendist tervelt kolm on haapsallased (mina, Ott ja Ivar Soopan kah), siis tuli paratamatult ka lullamilla selliste kolkapatriootlike mõjutustega:

LUGUDE LINN

MIS ON LAHTI HAAPSALUS,
KUS SADA TUHAT PELESTUST
MÖLLAB RINGI JÜRIKUUL?
SOMBID, NÕIAD, KÕIK SEE MUU
MUISTNE MUINASJUTURAHVAS
TULEB NÄITAB NÜÜD, KUI VAHVA
ELU ON NEIL VANAS LINNAS,
KUS ON VANAD JUTUD HINNAS.

KUS ON EES, SEAL TULEB JUURDE!
LINNA JUTUPÜTTI SUURDE
LAEKUB LUGUSID JA LAULE
TÄNAPÄEVAST, AJAST KAUGEST,
JA SIIN NENDE JÕUD EI RAUGE,
ELU ON NEIL VANAS LINNAS,
KUS ON LOOD JA LAULUD HINNAS.

Igatahes. Promenaadi näitemängu stsenaariumid on valmis. Muuseumide projektid on kah n.ö valmis. Järg on valmis kirjutada Netiemme lugu samanimelisele portaalile, et nad saaksid seda eksponeerida ja selle baasil välja anda lastele värvi- ning juturaamatu (tellisid mult sihukese asja, Otilt pildid kah). Täna hommikul töötasin loo sisu juba välja, kavastasin ära ja igatahes mina juba tean, millest ning kuidas see jutt tuleb. See pole pikk, ning kui asi juba iseenesest on välja mõeldud, siis üleskirjutamine läheb kiiresti – loodan juba õhtuks selle jutu paberile saada.

1 kommentaar

  1. Maire said,

    30. apr. 2010 kell 11:21

    Kas sa Hanila muuseumis oled käinud? Ma sattusin seal tohutusse vaimustusse igasugustest tööriistadest, aluspesust, vanadest fotodest ja muust:) Käisin seal mõni aasta tagasi, siis oli minu mäletamist mööda seal üks endine õpetaja, kellele tuli ette helistada ja siis ta tuli ja rääkis iga eksponaadi kohta. Hästi huvitavalt oskas rääkida ja eksponaate on seal palju. Soovitan kindlasti minna kui käinud pole, see ju lausa Läänemaal:
    http://www.hanila.ee/muuseum/index.html
    Ma tahaks sinna ükskord lausa uuesti minna, et võtaks pere kaasa ja paluks sellel samal inimesel meid uuesti giidida, ma loodan, et ta on seal ikka veel alles.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: