Siil ja orav

SIIL JA ORAV

SIIL JA ORAV
KAUGEL POOLAS
LEIVAD ÜHTE KAPPI PANID.
ASI KORRAS
NAGU NORRAS:
ÜKS NEIST PAN JA TEINE PANI.
ÜKS TÕI SEENE,
TEINE ÕUNA,
ET SAAKS ÜHES SÜÜA LÕUNAT.
SIIS ÜKS TÕUK VEEL TAGAVARAKS,
KRIMPSUS PORGAND, PÄRIS PARAS,
SEENI, SEST ET TALV ON TEEL…
ORAVAL ON RÕÕMUS MEEL:
VABALT VÕIB JU MINNA AHNEKS,
KUI ON MEES KUI LIIKUV SAHVER!

Reedel oli Võrus täitsa tore, kuigi mikrofoni taga laval, kui valgus mulle näkku paistab ja ma suures saalis kellelegi otsa ei näe vaadata, tunnen ma end suhteliselt ebalevalt. Hulga parem on ikka publikuga samal tasapinnal ja ilma mikrofonita, ausalt. Siis nagu vähegi maskeerib seda esinemise tunnet. Siis ma lihtsalt räägin inimestega. Ja nende näod ning reaktsioonid on näha.
Aga konverents ise oli huvitav, pärast enda esinemist kuulasin veel ära Leo Kunnase (kelle “Gort Ashryn” mul tol hetkel kodus pooleli oli) ja Kauksi Ülle… ja siis jälle ninaots kodu poole ja 300 km Haapsallu.
Laupäeva veetsime Otiga aga Tallinnas niisugusel üritusel.
Eile oli selge, et viirus on pärast Otti mind selgelt sihikule võtnud. Nii et eile vedelesin vahelduva eduga erinevates kohtades majas pikali ja lugesin ometi kord lõpuni juba nimetatud raamatu, mis osutus 420-leheküljeliseks sissejuhatuseks mingile monumentaalteosele, mida ma tahaksin tõepoolest edasi lugeda, sest lõpuks hakkas põnev ka. No teine osagi peaks raamatukogust ilusti saadav olema, nagunii pean plaani homme-ülehomme sinna “hunnikut” vahetama minna. Niimoodi kiiruga guugeldades leidsin ka sellise sisuülevaate moodi asja.
Ja siis ma lugesin läbi veel Amelie Nothombi “Armastuse sõja”, mis nagu tema tehtud “Jumala lapsepõlvgi” mulle osalt väga meeldis, aga samas osalt ka õlgu kehitama pani. Selles mõttes oli minu jaoks huvitav, oli et nagu otse lapsepõlvetrauma seest tehtud reportaaž (et lapsed ei taju toimuvat tol hetkel ise traumana, vaid on lihtsalt enda jaoks mingi sündmustiku sees, millega üritavad toime tulla). Süžee ehitamise viis vast häiris mind kõige enam, kuid samas meeldib Nothombi hakitud ja kõrvalepõikeline stiil. Ja need alltekstid iseenesest olid minu jaoks ju ka täitsa OK, et sõjamäng/pärissõda ja üksteise proovilepanek on inimloomuse ürgne osa, mis avaldub ka niisama ajaviiteks ja lähisuhetes… ja et lastes on see nii ausalt ja julmalt näha, see ka vist ei ole kellelegi uudis.
Peaaegu talumatult psühhootiline oli Yukio Mishima “Kuldne tempel”, aga nii psühhopatoloogilises kui ilukirjanduslikus mõttes tegelikult väga köitev. Seksuaalset ja esteetilist sümbolismi täis, väga pingelised sisemonoloogid ja luust-lihast läbilõikavad kirjeldused… kuigi emotsionaalselt ei oska kuni raamatu lõpuni peategelasega kuidagi suhestuda. Ta ei muutu sümpaatseks, vähemalt mulle ei muutunud. Raamatu lõpuni jäi tema suhtes valitsema niisugune ettevaatlikkus ja isegi jälestus. Et kuidas ta võib ja kuidas nii saaab jne. Isegi kui mõista tema psühhoosi arengulugu. Ma arvan, et ma ei loe seda raamatut enam kunagi teist korda.
Rein Raud on rääkinud selle raamatu autorist rohkem ja asjatundlikumalt.
Kui ma terveks saan, siis hakkan HG muusikalitekstidega pihta, selle nädala reedeks peaks esialgne variant olemas olema.

1 kommentaar

 1. Sehkendaja said,

  21. sept. 2010 kell 08:57

  Yukio Mishima jäi mul pooleli lausa – oli nii hästi kirjutatud, olin algul kohe päris rõõmus. Aga just see, et peategelane muutus kuidagi liialt kaugeks ja ebameeldivaks. Ja lõpp oli ka teada….

  GortAshrynil jäingi sissejuhatusse toppama, mingid muud raamatud tulid peale. Aga väidetakse jah, et mingil hetkel läheb põnevaks. Tekitasid jälle huvi.

  Ja Nothomb on mul küll nimekirjas, aga tundub, et mulle ei sobi. Mingid lapsepõlvetraumad mulle ei istu 🙂

  Kena viirustest kõrvalehiilimist!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: