Raamatukogudest ja nende hädadest

Tänases Päevalehes kirjutab Rein Sikk raamatukogude elektroonilise ühendsüsteemi rikkest 21. detsembril ja jõuab otsaga kultuuriministeeriumini. Kas seal see vastutusliin nüüd nii selge ja konkreetne on, see on ju vaieldav, aga kivi meie riigi kõigeühendamissoovi ja tsentraliseerimise kapsaaeda on see jälle küll. Selge see, et juhuslik viga suures ühendsüsteemis annab palju ulatuslikumad tagajärjed, kui annaks samasugune aps väiksemas mudelis.
Seletamist ja tüütut lisatööd teeb see URRAMi katkestus aga raamatukogudele kindlasti.
Selles olen ma ka Rein Sikuga nõus, et raamatukogundus on majanduskriisi ja kultuurikärbete kaudu väga ja väga kannatada saanud. Pean silmas just fondide soetamise rahasid, teavikute hankimise vahendeid, mida on muudkui kärbitud. Ja jõutud on selleni, et uudiskirjanduse puhul on raamatukogudest peaaegu kadunud raamatute säilitamise funktsioon. Raamatuid soetati ju nii laenutusse kui kinnistesse fondidesse, mille ülesanne see viimane ongi. Nüüd õnnestub napilt soetada raamatust üksikud eksemplarid, sest rohkemaks raha pole, rahva huvi uudiskirjanduse vastu on aga suur, ja nii lähebki see raamatukogu ostetud ainu- või kaksikeksemplar lihtsalt lugejate kätte. Järjekorrad on uudisteostele seetõttu ka muidugi pikad.
Fondi säiltamiseks pole sellise talitamise juures midagi panna. Aga raamatud, mis lugejate vahel ringlevad, saavad pidevalt kahjustada, nad kuluvad, lähevad katki, neid varastatakse… Kui mõni oluline raamat sedamoodi kaob, polegi asemele midagi võtta, enne kui kordustrükki ei tule. Aga paljudest raamatutest ei tulegi kordustrükki, või tuleb 10 – … aasta pärast.
Ja raamatukogude SEE vaesumine hakkab välja paistma alles ca 5 aasta pärast. Siis aga ei pruugi enam olla võimalik fondide puudulikkust korvata.
Ma näen seda, kui drastiliselt on raamatukogude ostujõud kahanenud, iseendagi nahal üsna tihti. Enne kärpeid ostis mõne maakonna keskraamatukogu endale sisse ühest lasteraamatust ikka ca 20 – … eksemplari: peale enda kinniste ja lahtiste fondide veel ka harukogudele, küla- ja vallaraamatukogudesse jne. Nüüd läheb maakonna peale uut lastekat 3 – 8 tk. Napilt-napilt. Kindlasti jäävad paljud väiksemad harukogud üldse ilma. On ikka kurb küll.
Ja see, et raamatukogud enam raamatuid osta ei jõua, mõjutab rahaliselt kohe edasi esimeses järjekorras kirjastusi ja minusuguseid isekirjastajaid, edasi kõiki kirjanikke, kellele kirjastused selle võrra vähem honorare suudavad maksta, raamatugraafikuid, küljendajaid ja kujundajaid jne.
Mitterahaliselt, aga mitte vähem valusalt saavad aga olulise põntsu kõik Eesti suured ja väikesed raamatukogukasutajad, kes peavad uuemaid või menukamaid raamatuid ootama kuudepikkustes järjekordades… kui kannatust jätkub. Koolilastele arvatavasti ei saagi õpetajad uuemat kirjandust lugemiseks määrata, sest neid raamatuid lihtsalt pole maakonnaraamatukogus kümmet tükkigi. Aga meil ilmub nii palju pööraselt head lastekirjandust! Jälle puhas kahju: kui need ei jõua levida nii, nagu nad väärt oleks. Ja siis ikka jätkuvalt kurvastame, et lapsed ei loe.
URRAM tehakse korda, mõnevõrra tuleb sekeldamist ja seletamist, aga lõppkokkuvõttes on see tehnikarike aasta pärast juba unustatud. Nii kergesti ei lähe kahjuks raamatukogude rahakärbete tagajärgedega, sest seda suppi, mis siin kolme aastaga keedeti, helbib eesti raamatukogukülastaja veel kakskümmend aastat.

5 kommentaari

 1. Köögikata said,

  7. jaan. 2011 kell 01:11

  Masendav!
  Omal hiljutine kogemus: laps sai jõuluvanalt Lena Lilleste krimka, neelas selle ja tormas raamatukokku teisi osi otsima. Ei midagi! Õnneks tõi jõuluvana meile ka raamatupoe kinkekaarte, mille abil 2 osa veel juurde sai soetada. Aga poes polnud ka enam kõiki.
  Ja tean ka, kui hädas on meie üliväikese kooli õpetajad ja õpilased kohustusliku kirjandusega, sest enamust raamatuid pole või on 1 eksemplar ja siis on see kolmest õpilasest esimesena just selle käes, kes on eriti aeglane lugeja.
  Avaldasime just viimases kohalikus ajalehes nimekirja raamatutest, mida võiks koolile annetada/kinkida, vast on sellest natuke abi.

 2. thela said,

  7. jaan. 2011 kell 09:27

  Tarkvara rike ja sellega kaasnev on muidugi kahetsusväärne. Aga samas on ka see kahetsusväärne, et ma isiklikult näiteks sõidan juba 2 kuud ringi, kast raamatuid pagasnikus. Tahtsin annetada raamatukogule, seal hakkas mingi jauramine, et koostage nimekiri, siis me hakkame vaatama jne…, vabandust, aga mul tõesti pole sellist aega, et mingeid nimekirju tippida. Võib-olla ametnikel on, aga minul on oma napi vaba ajaga targematki teha. Nii et nüüd lähevad need aastatel 2008-2010 välja antud raamatud lihtsalt vanapaberisse.

  • sulepuru said,

   7. jaan. 2011 kell 13:04

   Tere, Thela! Tartu Linnaraamatukogu oleks küll sellisest kingitusest vägagi huvitatud. Kui need raamatud ka meile päris ei sobi, siis pakume neid ise edasi hooldekodudele, vanglale – oma koha leiavad nad kindlasti. Head ilusat lugemisrohket aastat! Tiina Sulg, Tartu Linnaraamatukogu

 3. aidivallik said,

  7. jaan. 2011 kell 11:02

  See on küll kummaline! Seda enam, et tegemist on täitsa uute raamatutega ju. Annetuse puhul nad muidu nimekirja tahavad küll kaasa (enda kogemustest), aga kui nimekirja puudumine saab olla põhjus annetusest keeldumiseks, siis on asi küll ogar ja kohapealsete ajukäärude taga kinni.
  Ära vanapaberisse siiski veel saada, helista ja paku veel korra, võib-olla mõnele väikesele külaraamatukogule? Väikses kohas võiks ju ikka raamatukogutöötajal see aeg olla, et annetatud raamatud ise nimekirja panna?

 4. meretuul said,

  7. jaan. 2011 kell 11:14

  Thela: Nimekirja tahavd raamtukogud tegelikult üsna proosalisel põhjusel: meil on enamasti paras ruumipuudus ja seetõttu pole võimalik kõikide lahkete annetajate ande üle võtta teadmata, mis kogudes juba olemas on . Uusi raamatuid vanapaberisse viia oleks kindlasti mõtlematu, Usun, et väiksete kogude töötajad on jah nõus ka ise selle nimekirja koostama kui tõseti on vaid 1-2 kasti, suuremates kogudes on ehk mõtet pöörduda komplekteerimisosakonda, kogude varustamine ja ülevaade on seal nende töö, laenutuse omadel ei pruugi tõesti aega olla nimekirja koostada …


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: