Sain Julius Oro lastekirjanduspreemia

Täna oli päris suurejooneline päev.
Kõigepealt käisin esinemas Vidruka Koolis, ja siin pildi peal olen ma peamiselt koos õpetajatega. Pluss üks väike tibu ka. Meel on muidugi hea, sest esinemine oli selleks ajaks juba täiesti õnnestunult läbi ja parasjagu ostsid õpetajad minult raamatuid.

Aga pärastpoole sõitsime Vasalemma, kus imekaunis vanas mõisasaalis anti mulle üle Julius Oro nimeline lastekirjanduspreemia.

Seda annab Vasalemma vallavalitsus 1999. aastast alates ühele sellisele eesti lastekirjanikule, kelle puhul statuudi järgi arvestatakse loomelähedust Julius Oroga, lastepärasust ja seost lasteajakirjandusega. Seni on selle auhinna saanud Leelo Tungal, Heljo Mänd, Jaan Rannap ja Aino Pervik, nii et ma olen ühes reas väga väärikatega. Kohe põlved võtab nõrgaks, kui mõtlema hakata. Siin on ka veel natuke infot selle auhinna kohta.
Aga Julius Oro “Muna”-raamat väikesest Ainost ning “Hiir rätsepaks” olid kindlad saatjad ka minu lapsepõlves. Ka tema tehtud ennesõjaaegset lasteajakirja, Laste Rõõmu, sain lugeda, sest selle vanu numbreid oli mu Palivere-kodus vanaisal alles hoitud. Mäletan neist Rõõmu-onu ja Hundipapat, samuti paari juttu, kuid vaid tükati. Igatahes suur osa Wabariigi-aegsest lastelektüürist oli mu lapsepõlves tänu koolipapadest esiisadele üsna kättesaadav.
Ja lõppude lõpuks, Julius Oro, Ernst Enno ja Jüri Parijõgi olid need, kes tegid eesti lastekirjanduse. Meie, kõik hilisemad lastekirjanikud, oleme vaid seda põldu edasi harinud.
Koju sõites arutasime Otiga autos, et huvitav – kaks saurust neist kolmest tapeti 1941. aastal punaste poolt. Ennol oli õnn surra juba aastake enne, ütlen “õnn” sellepärast, et kirjanikust koolipapana poleks vist temalgi asjad teisiti läinud.
Mis koledat ohtu endas lastekirjanikud võivad kätkeda, mis? Põlvkondi kestvaid meelsusmanipulatsioone?
Igatahes see preemia liigutas mind väga. Mul on peaaegu isegi tunne, et ma pole seda veel ära teeninud.
Siin pean ma tänukõnet.

8 kommentaari

 1. Köögikata said,

  16. märts 2011 kell 23:43

  Palju, palju õnne! Minu arust oled Sa küll väga ära teeninud sellise preemia!

 2. aidivallik said,

  17. märts 2011 kell 13:52

  Aitäh, Köögikata!

 3. thela said,

  17. märts 2011 kell 14:15

  Paljupalju õnne! Ise pole küll terve igaviku lasteraamatuid lugenud, pole kodus sellist põlvkonda…aga äkki peaks…

 4. Rea said,

  17. märts 2011 kell 16:28

  Tagasihoidlikkus kaunistab muidugi inimest, aga Aidi- sa oled ju auhindu väärt ka 🙂 Niiet palju õnne meie pere poolt ka!!!

 5. aidivallik said,

  17. märts 2011 kell 22:11

  Aitäh!
  Ma mõtlen praegu, et ostaks selle auhinnaraha eest õige uue ja võimsama köögikombaini. Mul vana riivid enam ei tööta, plastmassist vindid on ümmarguseks kulunud. Täna hakkas ka lõiketera ringi vedav asjandus streikima, kui ma kassidele poolkülmunud neeru peeneks tahtsin lasta. Nii et karta on, et kaua enam see praegune masin mul ei kesta, ja ilma köögikombainita oleks ma justkui käteta kohe. Ma teen ju sellega peaaegu kõike… sibulate hakkimisest alates… siis ei hakka silmad vett jooksma.
  Ainult et ma pean siis natuke uurimistööd tegema köögikombainide maailmas.

 6. Maire said,

  18. märts 2011 kell 22:21

  Kummaline lugu, et mõni päev tagasi märkasin Postimehes pealkirja, mis ütles, et sa oled saanud mingi kirjanduspreemia. Tulin siis kohe siia blogisse, et sind õnnitleda, aga vaatasin, et siin täielik vaikus ja mõtlesin, et äkki sain valesti aru. Läksin siis Postimees online lehele tagasi, et loen uuesti hoolega, mis preemia see on, aga enam sellist pealkirja ei leidnud, no täitsa hoolega otsisin, aga ei midagi. Täielik müstika 🙂 Kusjuures sellest on rohkem kui kaks päeva, ehk siis ma nägin seda pealkirja enne kui sulle Oro lastekirjanduspreemia omistati 🙂 Loodetavasti ei hakka ma lolliks minema ja luulusid nägema, aga igal juhul on suur rõõm teada, et üks minu nö Haapsalu-lemmikutest on preemia saanud. Palju õnne! Sa oled seda kuhjaga väärt!

 7. eva said,

  19. märts 2011 kell 11:44

  Õnnesoovid siitpoolt!

 8. aidivallik said,

  19. märts 2011 kell 13:28

  Aitäh! Aitäh!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: