Laine Jänes tagantvaates

(8.4.2013: Et Lääne Elu veebiuuenduse käigus on netist kadunud mu 2011. aasta aprillis kirjutatud pikk ja kokkuvõtlik ülevaade Laine Jänese ministriajast, aga huvi tuntakse selle vastu endiselt, kopeerisin selle arvamusloo lihtsalt nüüd oma blogisse ja seda saab lugeda siit.)

See on küll juba nädalajagu vana uudis – aga nüüd siis on selge vahe sisse tõmmatud kultuuriminister Laine Jänese ja eraisiku Laine Randjärve vahele! Võiks öelda, et Laine Jänes heitis seljast jänesenaha ning kultuuriministri taaga.
Ma olen tegelikult mõelnud küll, et arvatavasti teda ikka rõhus see toimunud skandaaliuputus päris rängalt, ja inimlikus mõõtmes oli mul temast tõesti kahju ka. Samas oli mul rohkem kahju tema asjaajamisstiili ohvritest, sest Jänesel oli siiski alati jõupositsiooni eelis. Kuid et kes külvab tuult, see lõikab tormi, sai taas kinnitust.
Jumal temaga. Ma lihtsalt soovin, et kultuuriministeeriumi tööstiil muutuks oma haldusala suhtes lugupidavamaks, teadlikumaks, isiksusi ja alluvaid arvestavamaks, demokraatlikumaks, avatumaks, ka enesekriitilisemaks. Ma soovin, et edaspidi, kui midagi kärpida on vaja, ei tehtaks seda esimesena ning kõige hoogsamalt just kultuurivaldkonna kallal, ma soovin, et raamatukogudes jaguks ikka raamatuid, mida laenutada, ja maakondades väikesi muuseume oma iseseisva otsustusõiguse ja oma fondidega, ja ma soovin, et vallandamine oleks arusaamatuste ja konfliktide korral viimasena, mitte esimesena rakendatav abinõu.

Siis mind huvitab veel kangeti, kuidas areneb edasi ERSOs see teema, et mõned järelmaksuga ostetud kallimate pillide omanikud töötasid mitte töölepingu, vaid arvete esitamise alusel ettevõtjatena – et saaks pillide soetamise maksumuse kuludesse kanda. Kallimad pillid maksavad autoga pea sama hinna, ja need on muusikutel isiklikud. (Ses mõttes ma ei kaldu ERSOs töölepinguid iseenesest üldse õigeks pidama, sest see ju eeldaks, et tööks kasutatakse tööandja vahendeid… ma ei tea, treial ei käi nagu tööl oma isikliku tööpingiga või õmbleja oma õmblusmasinaga… või mis?) Sai ju vahepeal lugeda, et direktori KT lõpetas selle võimaluse ära, instrumentide järelmaksud ja hooldus on nüüd puhtalt orkestrandi isiklik kulu. Aga see ei tundu õige. Õige tunduks töölepingute korral see, kui orkester või kultuuriministeerium ostaks ise need kallid muusikainstrumendid ja orkestrandid saaksid nad oma käsutusse mingi kasutuslepingu alusel (sest pilli kasutamine peab ikka muidugi olema isiklik, pillid on tundlikud ja erinevad ja “kasvavad” oma pillimehega kokku… ja sama pill teise inimese käes ei ole enam seesama pill.) Ning kui orkestrant tahab töölepingu lõpetada, võiks tal olla õigus oma pill riigilt või orkestrilt välja osta jääkväärtuse alusel.
Aga nii ei ole. Sest see on orkestrile ja riigile, kust tuleb orkestri eelarveraha, kulukas. Osta ise oma sada pilli, igaüks maksab pool autot kuni auto.
Ja kui nii ei ole ega saa, siis on töölepingud ERSOs vale mõte ja selle asemel peaks olema mingid muud palgamaksmise alused.
Nii et see kõigi orkestrantide viimine ühtse töölepingusüsteemi alla tundus mulle käteväänamisena. Kallimate pillide omanikud kaotavad selle tulemusena oma sissetulekus palju, ja kui nad ei taha kaotada, siis on nende ees avatud ilmselt mõne välismaise orkestri prooviruumi uksed. ERSOs võib alata kaadrivoolavus, ERSO võib kaotada oma ridadest väga oskuslikke muusikuid, kelle asemele tulevad algajamad, veidi oskamatumad, kogenematumad jne, ja see voolamine hakkab mõjutama mõistagi kogu orkestri kunstilist taset. Ja sellest oleks kahju.
Kuid väga palju on ERSO uue direktori kätes. Elame ja näeme.

3 kommentaari

 1. juhan said,

  24. märts 2011 kell 19:59

  Minu emotsioonid on kuidagi lapsikud ja lihtsad – paha minister vahetatakse
  välja,õiglus võidutseb!Siinkohal tuleb meelde vana lugu optimistist ja pessi-
  mistist – pessimist(kurvalt):kõik on nii halb,et hullemaks enam minna ei saagi;
  optimist(rõõmsalt):saab ikka,saab ikka!
  Koalitsioon ju sama,jämedam ots reformi käes ning kultuurivaldkonna ministri
  koht samuti.Personaalselt hr.Langi suhtun ikka väga kahtlevalt.15a. tagasi Kuku
  raadiot kuulates arvasin,et selline terane ja arukas sell kuluks kangesti valitsus-
  se ära.Miskipärast on on sellest terasest ja arukast sellist saanud Ansipiga võr-
  reldavas suurusjärgus ennasttäis ülbik.
  Samas ei ole ju tõesti midagi ületamatut,et ametnikud ja
  poliitikud Aigi lihtsaid ja inimlikke soove enda tegemistes arvestaksid.

 2. aidivallik said,

  24. märts 2011 kell 21:09

  Langi suhtes on mul kah veidi kahtlev tunne, õigemini, ma ei kujuta seda lihtsalt ette. Püüan end häälestada võimalikult neutraalselt ja eks me näeme. Reformi kultuuriminister Paet oli oma ametis ju üsna tubli, nagu Signe Kivigi, võib-olla siis ka Lang näitab end parimast küljest?

 3. ERSO pillimees said,

  13. apr. 2011 kell 11:24

  Olles pillimehena meelitatud nii asjatundlikust pilgust meie töövahendite probleemile, püüan täpsustada seda vähest, mis veel küsitav tundus.
  Esmalt on vaja mõista, millest on tingitud hädavajadus mitte lihtsalt kasutada pilli, vaid omada seda.
  Pillimeest ei ole ilma pillita pillimehena olemas. Kui ta peaks oma töökohast lahkuma enne, kui uus tööandja leitud, siis lahkudes ilma pillita pole enam tegemist pillimehega, ta ei saa ilma pillita isegi kandideerida kuhugi. Kõige lihtsam on seda mõista, kui mõelda laulja peale, kellel pole häält. Annad talle teise hääle? Aga siis on ju tegemist teise lauljaga ja pillimehega on lood samad.

  Ka tööandja tahab, et tema töötajal oleks hea pill. See, mis ühele on hea, ei pruugi teisele aga sobida. Kõik saavad aru, et 120 kg kaaluv mees ei saa kanda 70 kg kaaluva mehe frakki, olgu see kui hästi õmmeldud tahes. Pillide suhtes on individuaalsed eelistused veel palju radikaalsemad. Vahetub mängija ja tööandja ostetud kallis pill jääb seisma. Uus mängija aga trambib jalgu ja nõuab oma eelistustele vastavalt head pilli. Miks peaks tööandja olema sellisest raiskamisest huvitatud?
  Seega pill peab reeglina kuuluma mängijale ja kõik pilliga koos käiv, nagu poognad, trostiriistad, muide ka isiklikud salvestusseadmed jne samuti. Sellised töövahendid kõik kuuluvad lahutamatult pillimehe juurde.
  Ja siit tuleneb vajadus lahenduse järgi, millest seni pole just liiga palju räägitud. Tulumaksuseadus on nende tulude maksustamiseks, mis lähevad maksumaksja isiklikku tarbimisse. Töövahendite muretsemine ei ole isiklik tarbimine ja on reeglina tööandja rida, kellel on ka võimalus kulud enne makse tulust maha arvata. Pillimehed on aga erandlik seltskond, nende töövahendid peavad kuuluma neile endile, nagu me just nägime. Sellest oli tingitud kogu nn FIE-ndus ja OÜ-d orkestri “palgalehel”. Kuni muusikutel oli usk reformierakonna poolt aastat 6-8 tagasi populariseeritud PPP ehk Public Private Partnership levikusse, oli FIE või OÜna töötamine võimalik. Jänes oma krampliku püüdega Siitanile miskeid vigu leida hävitas sellise koostöövormi võimalikkusesse nüüd pikaks ajaks igasuguse usu. Aga eks see üks poolik lahendus oligi. Aidi pakutud “osta ja osta tagasi” lahendus võib ju ka töötada, aga sealgi on mitmeid agasid. Näiteks ostes pilli raamatupidamise jääkväärtusega, võib mängijal tekkida soov uuele tööandjale pill müüa tegeliku turuväärtusega. Paljud mängivad hommikul ühele ja õhtul teisele tööandjale, mis võib esimesele tööandjale kuuluva pilliga osutuda majanduslikult väga keeruliseks jne.
  Lahendused on ju mujal maailmas järele proovitud ja kümnete aastate vältel kinnistunud. Orkestrite ja muusikute töö optimaalseks korraldamiseks on vaja maksuerisust pillimeestele. Kui seda ei suuda läbi viia justiitsministeeriumist tulnud Lang, siis ta järelikult ei taha seda. Kas ja kui palju on aastaid võimul istunud Langis säilinud kunagist erksust, saame peatselt eestvaates näha.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: