Minge kirjandusfestivalile kah

HeadRead-festival on alanud. Kava on igati tähelepanuvääriv, ma ise tahaks jõuda laupäeval mõnele üritusele. Kui ma reedese seisuga oma asjad vajalikku järku valmis saan mõistagi. Loodan, et saan… mingil ajal peaks ju ka puhkama ja mängima.
Elajalikult kiireks on see töötempo jälle läinud. Aga õnneks on kirjutamine hetkel näppumööda ja järgmine lause on eelmist kirjutades juba peas valmis. Alati nii ei ole. Kui on, siis tuleb ära kasutada ja viimast võtta.
Seda enam, et viimasel ajal ei leita justkui enam neid esikohaväärilisi noorteromaane.
Ma ühte praegu kirjutan, aga kuhugi võistlusele see kindlasti ei lähe, sest on päris konkreetselt tellitud töö. Jagagu oma esikohti, kellele tahavad 🙂
Muide, mida rohkem ma loen kunstnike, muusikute ja kirjanike elulugusid, seda suurema veendumusega kipun ütlema, et enamik aegumatutest kultuuriväärtustest on loodud tellimustöödena ja majanduslikult mitte sugugi viletsas seisundis inimeste poolt (kas või üheks väikeseks näiteks viimasena loetud raamatus isa ja poja Straussi eluloost, et “Ilusal sinisel Doonaul” kirjutati umbes poole tunni jooksul ja hirmsa kiiruga Viini meestelaulu seltsi poolt tellituna – oli vaja juba õhtul ette kanda, kuid isand Strauss oli unustanud… ja siis pärast viimase hetke meeldetuletust tegutses kiiresti. Muide, tellijale töö ei meeldinud ja esmaettekanne kukkus läbi. Kuulsaks sai see lugu alles hiljem, Ameerika-turneel. Mu ema oli kohutavalt pettunud, kui ma talle seda lugu rääkisin, talle ikka meeldis kujutleda, kuidas kaarikuga sõideti ja pesunaised jõe ääres jne… nagu filmis.) Vastupidiselt levinud müüdile, mille kohaselt loovisik peab olema külmetav, näljas, paljas nng motiveeritud ainult oma inspiratsioonist iseeneses.
Juhan Liive on kah muidugi olnud, aga neid on väga tuntav vähemus. Reeglina on nad ka noorelt ära surnud. Ja selle asemel, et niisugust saatust idealiseerida, peaksime hoopis mõtlema, milline raisatud ressurss. Mis sealt kõik oleks veel võinud aastatega tulla, kui inimene oleks saanud töötada normaalsetes tingimustes ja tervist hoida. Puhas kaotus.
See selleks, ma hakkan nüüd tööle tagasi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: