Vahepeal ka kultuuripoliitilisi ja -majanduslikke teateid

Märkasin just, et olen suvest saadik suutnud omale tekitada rea kultuuripoliitiliste uudiste linke, aga blokki pole jõudnud neist ühtki. Nii et lükkan nad nüüd järjest siiagi.

Juuli lõpp tõi teate, et kultuuriministeerium loobub autoriõigustega seotud tegevustest ja need delegeeritakse justiitsministeeriumile. See samm tundub üsna loogilise ja otstarbekana, kuid ma ei oska öelda, kas see muudes valdkondades toimib analoogselt või mitte. Näiteks kas majandusministeeriumis on eraldi üksus äriseadusega tegelemiseks vmt.

Augusti algul avalikustatud ajakasutuse uuringu tulemused (Statistikaameti poolt läbi viidud) rääkisid, et tervelt neljandik eestlasi ei lugenud aasta jooksul ühtegi raamatut, samuti et erinevaid raamatuid ja brošüüre ilmus 17% vähem kui eelmisel aastal ning et nende kogutiraažid kahanesid võrreldes eelmise aastaga võrreldes terve viiendiku võtta (1,4 miljonit eksemplari vähem kui 2009. aastal). Nii et see ei olnud hea uudis. Kellel närvi ja vaprust, saab seda lugeda siit.

Ja siis võiks siia otsa kohe lugeda Tiit Hennoste eilset kirjutist Sirbis, mis valgustab natuke selle olukorra tähendusi…

Paberraamatute tiraažide ning nimetuste kukkumisega võiks hing rahule jääda juhul, kui see oleks tingitud e-raamatute otsustavast pealetungist, aga no ei ole. Kuigi ka 500 e-raamatut kuus müüa on juba midagi… 8. augustil oli Postimehes Eesti e-raamatukaubandusest päris korralik ja inforikas artikkel, lugege.

Umbes samal ajal sai teatavaks muudatus kultuuriministeeriumi meeskonnas: kohalt lahkus poolte kokkuleppel kaunite kunstide asekantsler Piret Lindpere. Ma ei tea sellest loost midagi rohkem, kui ajaleht ütleb, aga et tegemist on ministeeriumi enda kooseisuga, siis… iga juht valib oma isikliku meeskonna. See, mida Päevaleht paar päeva hiljem asjast kirjutab, teeb küll ettevaatlikuks. Kuid plaan kultuurkapitali ja kultuuriministeeriumi funktsioonidesse selgem vahe sisse lükata on minu meelest täiesti mõistlik.

Veel paari päeva möödudes tuli uudis hinnatõusust Apollo raamatuketis. Rahva Raamat sealsamas kommenteerib, et nemad ei tõsta midagi, aga samas üks väikekirjastaja just suve lõpus kurtis mulle, et küll olevat Rahva Raamat suurendanud oma kirjastustelt nõutava allahindluse protsenti (hulgihinnast). Ma ei oska seda ei kinnitada ega ümber lükata, sest mul ei ole ju läinud detsembrist saadik midagi uut ilmunud, aga vanade edasimüügilepingute ümbertegemist pole mult kah küsitud. Nii et ma tahaks ikka väga loota, et ei ole niisugust asja…

Nüüd septembris kulka kodulehel ringi kolades (kui läksin uudishimutsema, mis seisus on augustis sisseantud taotlused) avastasin, et Kulka 2012. – 2015. aasta arengusuunad on juba sõnastatud dokumendina täiesti üleval. Kas tõesti on see nüüd see, mida Langi ministeeriumi ja kulka töörühm nüüd tegi? Kui jah, siis nad on ikka hämmastavalt kiired olnud! Muud ei oska ma praegu rohkem öelda, ei ole ise väga kapitaalselt sellesse dokumenti süveneda jõudnud.

Lõpuks ka see sellenädalane pomm.
Loomulikult raamatukogud.
Ma ei julge Ilmele enam otsagi vaadata. Kuigi see ei ole minu süü.
Mul ei ole alust ka arvata, et linnavalitsus neile äkitselt midagi juurde hakkab andma, kui muidu on kogu aeg üks igavene koonerdamine käinud raamatukogu kohapealt. Töötavad seal rohkem kui kümme aastat vanade arvutitega ja küll ei saa mööblit, riiuleid, üht ega teist… üks häda alalõpmata, ja tont võtaks, veel suuremaks see läheb.
Vähemalt ma saan aru, et fondide soetamise rahasid see muudatus ei mõjuta. Taevas tänatud siis sellegi eest. Sest ega see, et Läänemaa on Eesti hõredaimalt asustatud ning vähima elanike arvuga maakond, et tähenda, et siin kõik oleks tühi ja paljas.

1 kommentaar

  1. Kaire said,

    19. sept. 2011 kell 13:54

    See on kahjuks sulatõsi, mida sa Rahva Raamatu allahindlusprotsendi kohta kuulnud oled.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: