Ja nüüd ta tulebki!

Kevad! Päriselt!
Kajakad on massiliselt linnas tagasi, tiirutavad parvede kaupa ja käristavad oma kileda rõõmukisaga sinist õhku. Kolm päeva tagasi kuulsin esimest korda kuldnokka, ja eile toimus maja ja kuuri vahel ühe reipa noorpaari vigurlend. Kurameerivad! Ja nii asustatakse meie kuuri katuseviilu all olev kuldnokapesakast taas. Olen hakanud pesukuivati ebemefiltri sisu õue puistama, selle mõttega, et see võiks olla neile tänuväärne pesavooderdusmaterjal.Ei tea, kas nad seda muidugi kasutavad, aga kuhugi need ebemepussakad igatahes õue pealt kaovad.
Ka vana ja hiigelsuurt varesepesa Borka krundi kõrval kasvava suure kastani otsas käiakse inspekteerimas ja üle vaatamas. Üks pirakas varesemammi (või mitu) igatahes paistab seal tegutsevat. Kui puu raagus on, seni on mul neid toimetamisi võimalik pealt vaadata, hiljem lehestiku varjust ei paista enam midagi.
Lindude söögilauaseltskond on täienenud. Kahjuks ma ei tunne eriti palju linde ega oska uusi külalisi määrata – ja pealegi kahtlen endas päris kõvasti. No kas näiteks oleks mul võimalik nüüd märtsi lõpus linnaaia linnumajas lõokest näha??? Nagu ma eile arvasin nägevat. Aga rohevintidele seltsiks on ilmunud ka mingisugused teised vindid (?), puukuuris elav väike hiireke ja rügement aplaid tuvisid, kes linnulaua aluse lume ja kuuriräästa vahet üles-alla laperdavad ning üritavad ka kuidagi jaole saada, aga ei saa. Aga neil on tekkinud üks uus trikk, kuidas seemnetest oma jagu kätte saada – aeg-ajalt lennatakse rinnaga toidulaua vastu, nii et see õõtsuma hakkaks ja teri välja lumele pudeneks. Päris kavalad, ah?
Ja Elli ehk Tädi Tötsu on nüüdseks juba loobunud tuvide valvamisest ja kantseldamisest, ta ei viitsi enam. Lesib hange otsas ja vahib tuimalt, kuidas tuvid temast meetri kaugusel ringi hüppavad.

Kui nüüd linnuvaatluste juurest eemale minna, siis saan linkida oma eilset arvamuslugu Läänlases, mis sündis omaette laiendusena väga heale Ekspressis ilmunud Mele Pesti arvamusloole. Oti sõnutsi oli see minu arvamuslugu nagu sipelgapessa k…mine, sest tema on ju meil see, kes alati kõiki kommentaare loeb. Mina ei loe, omaenda vaimse tervise hoidmise huvides. Aga seda arvasin ma muidugi ise ka, et minu arvamusloo peale võivad vist päris paljud inimesed solvuda. Kuigi ma püüdsin mitte halvustada ega solvata, vaid lihtsalt näidata, kuidas teatud omadustega masside koondumine tiheasustusega punktidesse mõjutab elukvaliteeti neis ning sellest tulenevalt ka pikaajalisi rahvastikuprotsesse.
Seda nähtust on maailmas uuritud, kuid tõsi, vaid suurlinnade siseselt. Nii on olemas täiesti tõestatud rahvastiku liikumise mudel, mille järgi mõne väga madala renomeega linnaosa hakkavad ühel hetkel tasapisi asustama loovisikud, alternatiivkultuuride ja -elustiilide esindajad, kui neid saab sinna juba piisavalt palju, tekib huvi selle linnaosa vastu ka ettevõtjatel, reklaamitööstusel, siis kinnisvaraarendajatel ja ühel hetkel on see endine vaeste patuste alev muutunud atraktiivseks tõmbepiirkonnaks, kus on popp elada ja kuhu hakkab järjest enam kolima selliseid inimesi, kes tahavad elada popis kohas. Meie kõikide eluajal on selline protsess toimunud Tallinnas näiteks Kalamajaga ja Uue Maailma linnaosaga, esimesega algas see varem, teisega hiljem. Kuid New Yorgis, Londonis ja Pariisis uuritud mustrite kohaselt hakkavad sellistest kalliks muutunud ja ülerahvastunud piirkondadest loovisikud ja kultuura-muura-tegelased end ahistatuna tundma ja välja rändama, reeglina siirdudes taas mõnda väheatraktiivsesse ja hõredamasse piirkonda. Mingil hetkel liigub neile ettevõtjatega koos järele raha, arendus jms, ja ühesõnaga nii see rahvastikuratas liigub. See rattapööre või üks “täisring” tipust tipuni või madalpunktist järgmise madalpunktini muidugi võtab aega mitmeid kümneid aastaid.
Olen ühe rahvastikuteadlasega seda teemat ka omavahel arutanud, et kas ja kuidas see seaduspära rahvastiku liikumises ja piirkondade tõusus ning allakäigus toimib mitte suurlinna, vaid väikeriigi puhul. Tookordses vestluses jõudsime minu mäletamist mööda järeldusele, et küllap see seaduspära maksab sellelgi juhul, ainult et tõenäoliselt toimivad need protsessid siis rahvastiku ebaühtlase tiheduse tõttu veel aeglasemalt. Tõestada ega kinnitada seda muidugi ei saa, sest neid uuringuid riikide kohta kas ei ole üldse või pole need olnud kättesaadavad. Kuigi võib-olla nüüd juba on, sest tookordne arutlus ja vestlus oli meil ikkagi oma 5 või 6 aastat tagasi.
Aga see seaduspära on muidugi intrigeeriv. Ja kui ma vaatan oma lühikese elu jooksul toimunud rahvastikuliikumisi nii Tallinnas sees kui väljas, siis mulle tundub, et nii see ikka vist lõpuks minema kipub. Kalamaja on praegu selles etapis, kus loovisikud sealt end vaikselt lahkuma seavad, see tähendab, et nüüd hakkab see ratas vaikselt allapoole vajuma, kuid 20 aastat on see kindlasti veel väärt ja hinnatud kant. Uus Maailm on hoogsas tõusus ja arenduses, raha on seal kohal, aga massitäituvuse kohapealt on vist veel sutsu ruumi. Kuid terve Eesti kontekstis ma näen sellist seisu, kus Tallinnast lahkumise protsess on alanud, sealt on viimase 5 aasta jooksul oma põhielukoha kuhugi maakohta üle viinud arvestatav hulk loov- ja muud intelligentsi, kel on võimalik suurem osa oma palgatööd ära teha kaugtöö vormis. Igasugu netifoorumitesse, mida ma oma sarjade huvides pidevalt monitoorin, ilmub nädala jooksul ikka nii 2-3 teemat tublidelt haritud inimestelt, kes kaaluvad Tallinnast ära kolimist ja uurivad variante, kuidas oma elu- ja tööasju nii seada, et see võimalik oleks. Nüüd just sain teada, et on olemas isegi vastav veebileht, mis koondab ja teavitab selliseid elu ümberseadjaid: http://www.maale-elama.ee/. Korraldavad isegi messi! Väga lahe minu meelest. Väga põnev.
Ma arvan, et seda liikumist hakkab kindlasti soodustama meie arenev rongitransport (juba lähiaastatel muutuvad meie rongid väga kiireteks, kõik see tehnika on praktiliselt juba sisse ostetud ja raudteede kohendamine selleks käib hooga) ja internetivõrk.
Nii et see protsess on õhus ja ma ootan tõesti huviga, milliseid tulemusi see annab nt 30 aasta pärast. Ma loodan südamest, et mul on võimalus seda näha – olen kohe väga uudishimulik.

4 kommentaari

 1. thela said,

  27. märts 2013 kell 19:58

  Nendes niinimetatud tõmbekeskustes on hea elada, kui oled noor. Kool-kodu-lasteaed-trenn-kultuuriüritused kõik käe-jala juures. Maal elades on praegu logistiliselt ikka väga raske väikeste lastega toimetada.
  Aga kui lastekasvatamise aeg möödas, kipuvad tõesti paljud närvilisest, auklikust ja halvastivalgustatud pealinnnast põgenema, olgu seal nii palju tasuta ühistransporti kui tahes.
  Ise kolisin Tallinnast maale küll juba enne, kui sellest Edgargrad sai, aga praegu oleks mul juba häbi olla selle linna kodanik.

 2. aidivallik said,

  27. märts 2013 kell 22:45

  Jah, laste osas muidugi ka oleneb, kui nõudlikud ollakse. Kui täisväärtuslikuks lapsepõlveks peetakse käimist mõnes G5 koolis ja kolmes erinevas trennis-huviringis, siis võib maal tõesti nendega kitsaks minna 🙂 Aga transpordi keerukuse osas ma ei tea – ka Tallinnas veetakse lapsi tänapäeval peamiselt autodega kooli ja koju. Mu meelest maakohas parem ja stressivabam sõita.

 3. Aliine Matisen said,

  2. mai 2013 kell 14:53

  Tere! Ma loen teie blogi küll esimest korda, aga see on nii huvitav, et lausa paneb imestama kuidas inimesed,kes tööd teevad veel nii ilusti kirjutavad, hästi põnev on lugeda! Kuna olen lugenud teie raamatusarja “Kuidas elad Ann?” olen käinud ka mitu korda teatris vaatamas. Sooviks teiega isiklikult kohtuda, olen haapsalus veel praktika tõttu 11nda maini.

  • Aliine Matisen said,

   2. mai 2013 kell 14:54

   unustasin mainida et olete mu ka lemmikkirjanik 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: