Mis juhtus kevadel “Klassiga. Elu pärast”

Ma olen saanud oma vastused ja pildi kokku. Mäletate küll, lubasin teilegi siin lõpuks ülevaate anda. Ja väga kokkuvõtlik ülevaade kõlaks nii: tollane projektijuht ja Eesti Ajalehtede kirjastuse vanemtoimetaja Kadi Kaljola, kes 2011. aastal selle töö kirjutamiseks minuga kokkuleppe sõlmis, jättis mind teavitamata, kui projekt tema käest ära läks (leping selle seriaali romaniseerimiseks sõlmiti ERR-i poolt 2012. aasta sügisel ümber kirjastus Tänapäevaga).
Kirjastus Tänapäeval mõistagi minu ees sellega projektiga seonduvalt ühtegi seadusjärgset kohustust ei olnud (ja ka Tänapäeva tööle asunud Kadi ei tegelenud seal enam selle projektiga) ning nemad võisid võtta seda tööd kirjutama kelle uue inimese iganes – ja võtsid Gerda, kes oma jutu järgi neilt nõudis, et mind kindlasti teavitataks, aga nad ei teavitanud.
Nii ma töötasingi teadmises, et kokkulepped peavad, meie seaduse järgi on ka suuline leping leping, ja et projektis ei ole muid muudatusi, kui vaid selle ajaline viibimine selle tõttu, et esimest osa (“Klassi”) alguses kirjutama pidanud inimene katkestas ja tööst loobus ning et siis otsiti tema asemele kedagi teist.
Ja nüüd olid muidugi kõik “suured” puu otsas, kui pauk käis. Eesti Ajalehtede kirjastus on muutunud teiseks kirjastuseks ja väidab, et Kadi Kaljolal polnud ei suuliste ega kirjalike lepingute sõlmimise õigusigi, ERR ilmselt ei teadnudki projekti kirjastamispoolest eriti midagi ja Tänapäevale ja Kadi Kaljolale ei saa ma kah siin seaduse osas midagi ette heita – küll aga inimliku suhtumise, teistega arvestamise ja moraali seisukohast oli viimaste puhul tegemist minu kui autori suhtes kas lihtsalt täieliku hoolimatusega või siis otseselt pahatahtlikkusega (st et miks mul lasti rahumeeli edasi teha tööd, mida nad ei kavatsenud kasutada). Kumb neist, ei ole minu seisukohalt eriti tähtis ja ma ei kavatse selle üle ka pikemalt juurelda.

Nüüd muidugi tuleks rääkida ka sellest, miks mul ei olnud eellepingut. Sellepärast ei olnud, et kirjutamise juures ei olegi kahjuks eellepingud kuigi levinud tava (kuigi ma tunnistan, et peaks olema). Seda ilmselt sellepärast, et liiga tihe lepingutega sekeldamine risustab kirjaniku jaoks eetrit ja raiskab tema mõtteid ja aega. Pealegi ütleb Eesti seadus, et ka suusõnaline leping on leping.
Aga mündil on ka veel teine külg. Nimelt kirjastus tegutseb toimetajate kaudu, kes kirjanikega asju ajavad, kokkuleppeid sõlmivad ja minu kogemuste põhjal sagedasti ka lepinguid allkirjastavad.
AGA. Nagu juhiti mu tähelepanu Eesti Ajalehtede kirjastuse baasil moodustatud uuest kirjastusest: ka vanem- või peatoimetajail ei ole õigust sõlmida lepinguid, ei kirjalikke ega suusõnalisi. Mis on täiesti tõsi. Lepinguid saab allkirjastada ainult vastava äriühingu juhatuse liige. Mingi peatoimetaja tohib lepingut allkirjastada ainult kirjaliku volituse alusel igaks konkreetseks juhuks. Muul juhul on leping õigustühine ega kehti vaidluste korral niikuinii.
Ma ei tea, kes siis, kui ma 2011. aastal oleks Eesti Ajalehtede kirjastusega selle eellepingu sõlminud, selle allkirjastanud oleks? Tahaks tõesti uskuda, et selle Eesti tingimustes väga suure ja arvukate allüksustega korporatsiooni juhatus ise mõne allkirjaõigusliku liikme näol.
Kuigi mõnest teisest kirjastusest on mu sahtlis ka hoopis vastupidised näited olemas – Äriregistris kontrollimise järgi otsustades mõnedki õigustühised, sest on allkirjastatud ilma lepingu lisaks oleva volikirjata ja allkirjaõiguseta töötaja poolt. Õudne lugu!
Sain sellest naljast teada õigupoolest juba mõned head aastad tagasi, kui ilmus mu seni viimane teiste poolt kirjastatud raamat. Siis, kui sain taas kord allkirjaõiguseta inimese poolt allkirjastatud lepingu, küsisin juhatuse allkirjaõigusliku liikme volikirja. Reaktsiooni järgi võis arvata, et olen julgenud nõuda midagi üle mõistuse häbematut ja solvanud kogu selle kirjastuse maapealset eksistentsi.
Soovitan siis nüüd mu lugupeetud kolleegidelgi, kes seni võib-olla olnud sama udupäised kui mina, sellistele asjadele tähelepanu pöörata, igale väljendatud tööpakkumisele nõuda kohe eelleping taha, kui tüütu see ka ei oleks, ja õppida navigeerima Äriregistris.
Ainuke asi, et mul endal oleks kahju oma elu umbuskliku paranoikuna elada, iga ettepanek bürokraatiaga ümbritseda, kulutada oma energiat ja mõtteaega lepinguversioonide lugemisele… Mulle ei meeldi elada kogu aeg enda kaitsmisele mõeldes. Võib-olla on ikka võimalik leida mingi tasakaal usaldavuse, avatuse ja paranoilise kahtlustavuse vahel?

3 kommentaari

 1. kesiganes said,

  25. juuli 2013 kell 00:25

  Endiselt on ju röövkapitalism. Pole teine veel kuigivõrd üle läinud.

 2. Manjana said,

  25. juuli 2013 kell 20:38

  mu idee võib olla asjatundmatu, aga kui sul on arvutis olemas mingeid eellepinguid, siis nende järgi saaks sa ise teha tooriku, kuhu muudetakse kuupäevad ja nimed ja sa võiks iga kord ise neile seda lepingut allkirjastamiseks pakkuda. selline lihtne ja arusaadav paber. mu arust on see loogiline, et lepingu esitab inimene, kes raha saab. teisel poolel on ju maksmise vastu väiksem huvi.

 3. aidivallik said,

  26. juuli 2013 kell 19:53

  Nujah, eks mul ole neid lepingupõhjasid endal küll, aga asi ei ole ju põhjas, vaid tingimuste kooskõlastamises. See üks virtuaalne papper võib muudatuste ja muudatuste muudatustega mitu korda edasi-tagasi käia kui lits lapsega ja iga kord tahab midagi. Mu aega ja silmi ja energiat ja…
  Oleks meil kirjanduses agendisüsteem, ma oleks jubedama rõõmuga nõus neile iga diili pealt selle 15% loovutama, et ainult keegi minu eest selle lepingumajandusega tegeleks ja vaidleks ja allkirju üle kontrolliks.
  Oleks p…l küüned, istuks laes kah.
  Aga eks ma pean end selles suhtes ikka veel kasvatama ja end püüdma kokku võtta, või muidu näide 1 (postituse näol).


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: