Uus Sirp…

… on niisiis tänane peamine jututeema. Alates Terevisioonis rääkinud Veidemannist, lõpetades hiljem peaaegu kõikide mulle helistanud tuttavatega, kui välja arvata visiidile tulnud Paljasmaa, kes käis hommikul meil jõuluetenduse asju arutamas. Aga tema püsib interneti suhtes üldse sellise pika rihma otsas ja ega ma tema lehelugemise kohta ka eriti midagi ei tea.
Ja muidugi oleme Otiga omavahel siin seda teemat ka arutanud täna rohkem kui kaks või kolm korda.
Uus Sirp ei olnud minu jaoks pettumus, see kõigest kinnitas mu kartusi. Kindlasti ei ole mu pilt täielik, sest lugesin seda netist – nii palju, kui neil lugusid sinna üles pandud oli. Paberlehe nimel ma ei pingutanud, sest tean niigi, kui vähe teda Haapsallu müügile tuuakse ja et üsna keeruline on seda isegi tavalisel reedel veidi hiljemaks jäädes putkast kätte saada. Seda enam nüüd, kus ilmselt tormasid Sirpi ostma ka need, kes seda kunagi varem elus lugenudki ei olnud.
Ühesõnaga, kui välja arvata vanade tegijate lood, siis muus osas tuli vägisi meelde aeg, kui tegin gümnasistidega koolilehte. Noorus ja koolilehe puhul võluv, kuid Sirbi puhul kummastav ebaküpsus paistis välja igal tasemel.
Ei saanud ma enda jaoks nende kirjutistest teada midagi, mida ma seni ei teadnud, ei olnud minu jaoks ahhaa-elamus ega isegi mitte huvitav Lilli Suburgi manifest või Sass Henno vägivallakirjutis (no tõesti — kas kultuurilehes peab nii elementaarseid asju üle rääkima? Need, kellele seda vaja oleks, on vast mõne muulaadse väljaande lugejad?). Anna abi, tõesti. Muus osas samuti palju enesekesksust, isiklikkust, oma naba vahtimist, Ameerika avastamist, edvistavat tühisõnalisust.
Kui ma enne mõtlesin, et homme püüaks raamatukokku põigata ja lugemissaalis paberlehele ka pilgu peale visata, siis pärast seda neti-lugemist ma arvan, et ei viitsi. Ei tundu olevat seda viitsimist väärt.
Peeter Sauter annab uuest Sirbist üsna pika ülevaate. Selle põhjal, mis mina lugesin, kaldun ma arvama, et kirjeldab seda asja üsna täpselt.
Täna Klassikaraadios rääkisid uue ja üldse Sirbi teemadel pikalt ka Maarja Kangro, Margit Mutso ja Indrek Koff.
Minu meelest on kurb, et enam ei ole sellist paljude erinevate alade loovintelligentsi ühendavat ja neile kõigile midagi süvitsi pakkuvat nädalalehte. Võib-olla tuleb kunagi siiski midagi Sirbi asemele? Millal? Milliste rahade eest? Milliseks kujuneb uue intellektuaalselt nõudliku lehe ülesehitamine? On see üldse tänases turumaailmas võimalik?

Tänaselt uudisplatsilt aga nägin, et kantsler Paavo Nõgesest on nüüd saanud justkui mingi ombudsman, kes üritab seletada ja siluda.

Mari-Liis Jakobson esitab äärmiselt huvitava poliitiliste skandaalide üldise läbilõike. Hariduslikult tõesti üsna oluline täiendav teadmine!

Aga eks me näe, kuidas edasi. Sirbiga või Sirbita.

4 kommentaari

 1. aidivallik said,

  23. nov. 2013 kell 00:34

  Hiljem: ka Marju Lauristin leiab, et Sirbi uute toimetajate tekstid ei ole keeleliselt kultuurilehele omased: http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/lauristin-uue-sirbi-tekstide-tase-on-ebauhtlane.d?id=67144918

  Eesti Ajalehtede Liidu juht leiab, et lõpliku hinnangu uuele Sirbile saab anda alles siis, kui sahtlitest varem valmis kirjutatud vanade tegijate tekstid on otsa lõppenud: http://www.postimees.ee/2606068/raudsaar-lopliku-hinnangu-saab-anda-sirbile-mitme-numbri-parast

  Pealik täna “Aktuaalses Kaameras”: http://etv.err.ee/index.php?033468&clip_id=60414#.Uo_bWoWpEfi

  Jätkub arutelu toimunud skandaali üle, arvamust avaldab kunstiteadlane Andres Härm (http://kultuur.err.ee/v/peauudis/fbfd9621-2294-4061-9eca-0ac420360242?) ja Postimehes oli pikk ja sümpaatne lugejakiri (http://arvamus.postimees.ee/2606444/kulle-kais-millal-siis-veel-protestida).

  SA Kultuurilehe nõukogu esimees Klaas väidab, et ajakirjaga Muusika neil sulgemise plaane ei ole: http://www.postimees.ee/2605564/klaas-ajakirja-muusika-sulgemise-plaane-tana-pole
  Noh, täna ei ole, aga homme võib tulla. Äkki keegi jälle helistab ja…

  Ja juba on ajakirjandus välja pakkunud uue kultuuriministri kandidaate: http://www.postimees.ee/2607074/kaja-kallas-utleb-kultuuriministriks-hakkamisele-ei-teised-kohklevad

  Ja avastasin täna veel ühe 16. kuupäeva arvamusloo, ajaloolase Kalle Krooni väga huvitava mõttekäigu ajaloo kordumise võimalusest: http://arvamus.postimees.ee/2599332/kalle-kroon-vaba-maa-sirp-ja-vaikiv-ajastu

 2. 23. nov. 2013 kell 13:17

  Mulle mitte loovintelligentsi esindajale, ent loomingust huvitatule ei olnud seni huvi Sirbi järele ega „süvitsi” seal elada. Nüüd on uudishimu ja lootus leida kunsti pudemeid laiemale rahvale.
  Nojah, blogides võiks ka kolada, ent aega kiivalt kaitstes oleks üks ajaleht sobivam. Mõnele kirjanikule on uue Sirbi autorid vöörad ja neid ta ei loe. Tekstide tase on ebaühtlane.
  Ent kultuur polegi ühes tasemes, mida kujukalt tõestasid 40 kinniteibitud suud.
  Kellele meeldib tsirkus, kellele üksnes Lang, adumata, et langetada pole mõttekas ministrit vaid eelkõige partei vaimu.

 3. aidivallik said,

  25. nov. 2013 kell 10:36

  Kultuurikäsitlusi (ja mitte vaid pudemeid) laiemale üldsusele huvipakkuvatel teemadel ja sobivas vormis pakuvad nii Arter, AK kui Areen. Kas sellesse nimistusse tõesti on vaja neljandat? Kas pead õigeks kaotada professionaalsed kultuurikäsitlused meediast üldse, sellepärast et suuremal hulgal inimestest (nagu sinulgi) ei ole huvi sellega süvitsi tegeleda?
  Kui seda loogikat jätkame — kas samadel põhjustel on õigustatud samuti riigi rahade eest ilmuva Juridica sulgemine või mugandamine massidele atraktiivsemalt lihtsakoeliseks? Eesti Arst (kahjuks ma ei tea, kas ilmub riigitoetusel või erakapitalil)? Sellepärast, et minul ja suvalisel teise eriala esindajal ei ole süvitsi huvi juriidika ja meditsiini vastu?

 4. aidivallik said,

  25. nov. 2013 kell 10:40

  Ajakirjandusprofessor Epp Laugu arvustus sellele poleemilisele Sirbi-numbrile:
  http://www.asn.org.ee/meediakriitika.php?action=view&id=44

  Sirpi uuendav uus toimetus näitas üles tõelist ebakompetentsi ja hoolimatust ka autoriõiguste vallas: http://kultuur.err.ee/v/peauudis/65c8c995-4c20-46a7-b419-1d3e4bf7bb1b


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: