Pikale veninud sügis…

…lubas ka minul lõpuks jõuda omadega kasvuhoone koristamise ja pesemiseni täna. Ülehomseks ennustatakse ilmamuutust ja talve, oligi ju enam-vähem viimane hetk see asi ära teha. Muidu Rambo kevadel jälle küsib, et miks mul need tomativarred talv läbi kasvuhoones olid. Häbilugu (ühe korra kunagi juhtus jah nii).
Päris meeleolukas oli jaanuarikuus voolik välja vedada ja veega ladistama hakata. Ja siis tulid veel igasugused mõtted, et kaevaks natuke peenart ja külvaks porgandid talve alla maha… ja spinatit ja salatit…
Kui homme veel ilma hoiab, siis teen ära. Selline aianduslik rahutus on jälle ligi hiilinud. Et võiks nagu ikka rohida veel midagi olla jne.

Tegelikult väike hirm on, et võib korduda midagi taolist nagu see 2005./2006. aasta talv – et on pluss viis ja nädal aega sajab üüratutes kogustes vihma, ja siis korraga üleöö tuleb paljale maale -25 ja jäätab kõik surnuks. See oli tõsine katastroof ikka. Kevadel oli umbes 70 % kõigest, mis mu aias kasvas, surnud mis surnud, sh muru. Mordor minu koduaias.
Siis ma veel blogi ei pidanud, nii et kuhugi netikülgedele seda väikest apokalüpsikut jäädvustatud ei ole. Ainult tolleaegsetes taimekaustikutes on 2006. aasta kevadel väga palju mahatõmbamisi, peaaegu järjest.
Siis, muide, läksid välja ka tobiväät, roniv hortensia, üks Zilga ja kõik ploomipuud. Püsilillede seast kadus ka suur osa täiesti lollikindlaks ja külmakindlaks peetavaid liike ja sorte. Ma roosidest ja iiristest parem ei räägigi.
Üks aiatark seletas mulle kevadel asja ka ära — nähtavasti tuli meie kandis see karm pakane nii kiiresti vihmale peale, et vesi ei jõudnud sügavamale ära imbuda, vaid jäätus taimede juurte ümber (paljas maa!), miska juured jäid ummuksisse ning said ka jää poolt rebestatud.

Aga see jääb praeguses situatsioonis loodetavasti paljalt õudusjutuks, sest miinus kümme, mida seekord lubatakse, ehk ei ole selline massimõrvar. Pealegi kui lumepilv tuleb ees, siis äkki saab enne kõik ka teatava teki alla.
Ma loodan küll.

Ja siis ma mõtlen, et huvitav, kas mingi Bauhof vmt müüb ka avariilinti, seda punasetriibulist? Et koerad mul eelmine talv lustiga üle kõikide peenarde lasid talv otsa, siis tänavu lõin peenarde äärde tokid maasse, et vean mingi paela või traadi umbes nende koonude kõrgusele ette — äkki siis taipavad, et talv ei ole mingi õigustus mööda peenraid kooserdamiseks. Ainult et mingit pruuni nööri või peent traati ei pruugi nad märgata, nii et vist oleks avariilint etem? Punane triip paistab ju iga ilmaga.
Võiks töötada? Või jah?

3 kommentaari

 1. Köögikata said,

  10. jaan. 2014 kell 14:59

  Kui Tallinnasse asja, siis saad sellist linti ehk Liimi tänavalt Signaalist osta. Võib-olla on ehituspoodides ka.
  Ma vaatasin pikemaid ennustusi lootusrikkalt, sest lubas ka, et külm tuleb paaripäevase lumesajuga, aga mida lähemale, seda vähemaks lumesadu jäi – noh, sadu jäi paigale aga külma algus lükkus edasi ja nüüdseks on jäänud vaid nii, et täna öösel vaid kaks esimest külmatundi lubab ka lumesadu, praegu ladistab vihma kerge lörtsilisandiga, isegi muru ujub kõik. 😦 Aga jah, külma väga suurt ei luba õnneks.
  Ma panin hellikumatele adruteki peale, ehk aitab.

 2. Milda said,

  10. jaan. 2014 kell 22:03

  Mäletan seda jubedat talve senini, plats oli nutumaiguliselt paljas. Tärkasid kolm nartsissi ja môned tulbid, hostad, floksidki vôttis külm ära. Ehk seekord ikka nii ei lähe, liiga palju uusi ja huvitavaid sibulaid sai maha topitud

 3. aidivallik said,

  11. jaan. 2014 kell 10:08

  Adrutekk on vist hea mõte. Ja avariilindi sain kohalikust Sambla ehituspoest, au ja kiitus.
  Siin sajab ikka vihma, vihma ja veel rohkem vihma. Eile, kui isa Tallinnast tagasi sõidutasime, algas lörtsi piir kuskil Palivere-Risti kandis. Täna hommikul, kui sigalasse sõitsime, oli Haapsalu ja Martna vahe täiesti paljas, aga sealt edasi Palivere poole ema juurde liha viima sõites oli juba lumi maas. Tundub, et meie meri on veel küllalt soe, et enda ümbert 10 – 15 km lumeta hoida.
  Loodame siis, et külmakraadid ei tule seekord traagilised.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: