Karm

Situatsioon.

Kinnistu kaasomandis. Hoovi sügavuses elamu 1, suurem. Tänava veeres elamu 2, väiksem, millest elamu 1 elanikud kogu aeg mööda liiguvad. Kinnistu ja elamud kasutuskorraga jagatud. Mõlemad majad müügis aastaid, elamu 2 küll kolm korda kauem.

Tuleb ostja, kes tahab, kui osta, siis mõlemat maja, et kinnistu taas üheks muuta. Teeb hinnapakkumise mõlemale omanikule. Elamu 1 omanik ei saa kohe vastata, sest pakkumise vastuvõetavuse asjaolud vajavad kooskõlastamist panga esindaja ja konkreetsel hetkel opisaalis narkoosis lebava abikaasaga, kellega on elamu 1 ju ühisomandis. Kokkulepe pakkujaga, et vastus antakse nädala jooksul, kuni järgmise esmaspäevani siis. Võetakse kõne ka elamu 2 omanikule, et on pakkumine. Elamu 2 omanik teatab, et tal on samal ajal ka teine pakkuja (ütleme, pakkuja 2) välja ilmunud. Elamu 1 ja elamu 2 omanikud lepivad kokku, et ootavad kõik (oma otsustega) esmaspäevani, kui kõik saab selgeks.

Kõik on selge juba neljapäeval. Reede hommikul aga selgub, et elamu 2 omanik ei vasta enam ei pakkuja ega elamu 1 omaniku telefonikõnedele, ja kui lõpuks vastab, siis selgub, et on juba eelmisel päeval notaris müügitehingu eellepingu teinud vahepeal pildile karanud ostjatega (pakkuja 2).

Pakkuja 1 oleks mõlema elamu kindel ostja, aga ainult juhul, kui saab osta mõlemad elamud. Muidu mitte.

Elamu 1 omanikud elavad üle kiire šoki, siis koguvad end taas ja otsustavad uurida oma seaduslikke võimalusi sündmustesse sekkuda.

Lihtsalt selline lugu. Ilukirjanduslik. Ja võimaldab huvitavaid sissevaateid erinevate inimeste arusaamadesse kokkulepetest, aususest, alatusest jne.

Üks teine lugu on veel, aga sellest ma praegu ei suuda. Hiljem. Õhtul.

4 kommentaari

 1. Tii Pohlavars said,

  11. okt. 2014 kell 21:07

  Elamu 1 omanikul on ostueesõigus 2 kuu jooksul elamu 2 müügist teada saades. Pole aga kindel, et sellest eriti abi oleks ostjale 1. Esimesel hetkel tundub ostjale 1 et “kõik on läbi”, kuid vale puha, “kõik on just ees” ja kui järele mõelda, polegi ostjal 1 eriti vaja korraga kahte maja remontima asuda. Kannatlikku meelt ja head õnne kinnisvara dzunglites liiklemisel.

 2. Tii Pohlavars said,

  11. okt. 2014 kell 21:43

  Igaks juhuks mainin veel, et kui pakkujal 1 ja omanikul 1 tekib nüüd ühislt skeemitamise mõte, tuleks lisaks vormistamise kuludele arvestada veel ka maja 2 kiire edasimüügi puhul käibemaksu riigile loovutamisega. Käibemaksust on vaba ainult oma eluruumi müük.

 3. aidivallik said,

  11. okt. 2014 kell 22:23

  Aitäh, kasulik teada.

 4. Maire said,

  13. okt. 2014 kell 00:38

  Eraisik ei ole käibemaksukohuslane. Mitte käibemaksu ei pea maksma, vaid tulumaksu – juhul kui ostad kinnisvara, mis pole su eluruum ja müüd kohe edasi. Ja tulumaks tuleb maksta vaid kasumi pealt, ehk siis müügihind miinus ostuhind ja sellest vahest siis 21%.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: