Kui maa tundub tühi ja paljas…

… siis on arvatavasti õige aeg vanajumala moodi loomistööga tegelda ja mõelda, mis sinna maa peale panna võiks.

Kui ma loomad ja inimesed täna välja jätan ja keskendun ainult floorale, siis mu esimesed mõtted on midagi sellist.

põhja

 

See on vaade põhja poole. Lahtiselt terrassilt maja sissekäigu juurest.. Vaates on vasakul grupp mände (üks mägi- ja kolm ma ei tea mis liiki), paremal keegi kuusesarnane, kellest ma täpselt ei saagi aru, mis liik just, ja veel üks mänd. Vahelt vaade meie võimsale tiigile, mis küll keskelt kipub kinni kasvama, aga kunagi saab mõelda ka selle puhastamise peale. Ah jaa, naabrid ka on vaates, nendeni on umbes 400 meetrit. Tegelikult ilus vaade. Aga ma tahaks justkui need kaks gruppi kuidagi ühendada ja siia keskele lisada midagi talvevärvilist. Puna- või kollasevõrselist või kedagi muud sellist lustakamat. Ainult et see peaks olema suhteliselt madal lustija, sest suvel uhket tiigivaadet ju kinni panna ei tahaks.

Peale selle on see koht suhteliselt tuulevaikne, kõrgem, st ilmselt kuivem, omaniku sõnul ka mitte eriti savine (nagu krundi lääne- ja edelaotsas), samuti avatud lõunasse ja maja poole… mis viib mind edasi mõttele päikeselilledest. Äkki tunneksid ennast seal hästi iirised, monardad ja teised päikese- ja kuivalembesemad. Ja terrassilt oleks ilus vaadata.

Jube läbimõeldud peaks see istutusala siis tulema. Ma ei tea, kas ma oskan kohe niiviisi.

 

lõunasse

 

Järgmine on vaade lõunasse. Kui seda pilti mõttes pikendada paremale, siis ilmuksid nähtavale need neli puuvellekest, kes on köögiaknasse näha ja keda te juba tunnete. Aga siin on pikk ja üsna metsik sirelihekk. Sirelite taga jookseb põllutee, mida mööda sõidetakse vahel suurte masinatega (muide, VÄGA vana tee, see on peal juba 1810. aasta kaardil). Kunagi ammu on siit jooksnud puuderivi, millest annavad tunnistust veel ainult korrapäraste vahedega võimsad kännud, need neli puud ja siis eemal aida taga veel üks viimane vapper võitleja, millel üks haru murdunud.

Koht on päris oluliselt tuuline. Maa pidada olema savine. Maapind tõuseb natuke maja poole, pildil on ka näha majaäärsel kõrgemal kohal sulanud laike. Ühestki aknast siia konkreetselt vaadet ei avane, aga kui kunagi tulevikus tuleb majaorva väike istumiskoht ja töötoast see praegu kinnipandud uks avatud saab, siis olukord muutub.

Samas on see koht ka täiesti päikese käes. Kogu päeva.

Samas on see ka koht, kus võiks taotleda suuremat tuuletihedust. Mis viib mind mõttele istutada sirelitest maja poole mingeid mõõdukama kasvuga okaspuusorte. Sirel on ju ilus, kui ta õitseb, aga muul ajal on ta üks mittemidagiütlev tuust ja talvel hõre lugu ning peale selle võiks ju midagi vaadata ka olla. Okaspuud on nunnukad, ilusad talvelgi, ning ka tuulepidamise seisukohast võiks ju.

Aga ma mõtlen veel.

Aidake ka mõelda.

Lääne- ja idavaated hoian mõneks järgmiseks päevaks, muidu läheb see postitus nii pikaks, et te keegi ei jaksa enam kaasa mõelda.

 

8 kommentaari

 1. rahutu rahmeldaja said,

  18. veebr. 2015 kell 20:30

  põnevad ajad on sul ees 🙂

 2. Muhedik said,

  18. veebr. 2015 kell 20:59

  Kui Sa istud ja lihtsalt vaatad, nii, et isegi ei mõtle midagi, siis tuleb see sähvatus äkki iseenesest. Minul on küll vahel nii, et kui ma väga pingsalt millelegi mõtlen, siis head tulemust ei tule.
  Tervikut hakkad nägema siis, kui sirelid lehes, okkalised on alati head. Nii taustaks kui solistideks.

 3. yksneljandik said,

  18. veebr. 2015 kell 22:03

  Istu ja vaata jah, ja erinevatel aastaaegadel 🙂 Aga ära Sa oma uhket tiigivaadet liiga kinni ka pane, see on üks uhke vaade

 4. Futu said,

  19. veebr. 2015 kell 05:34

  Sul on ees väga põnevad ajad:). Aga talvisest erksusest…Kõige erksam asi talvel on meie kandis kontpuu. Sakus kasvab seda metsikult tee ääres ja kevadepoole on see tihnik täiesti sügavpunast värvi.
  Kõrguse poolest on nad sellised inimese kõrgused. Aga aias on kõige erksam praegu harilik elupuu Rheingold. Kui mul oleks suurem aed, siis ma paneks veel kaks tükki kuskile, tal on ikka väga tore värv läbi aasta. Ja istutaks kuskile ka lehise, sest lehise lehtimise ime kevadel on vaatepilt omaette.
  .

 5. kiskjasiil said,

  19. veebr. 2015 kell 08:54

  Savimaa on hea, soojeneb küll pikkamööda, aga kui on tuulisem koht, siis ei kuiva kohe ära ka ja seda saab alati kohevamaks muuta. Kui Tartus juhtud käima, vaata meie ramsis on saadaval Bloomi Gardening with conifers, siit saab häid ideid okaspuudega haljastamisest. Saad ka Minu Esteri kaudu ära tellida ja siis pole muud kui järele tulemise vaev. Tammelinna harukogus on see täiesti olemas.
  Sinu mõtted liiguvad õiges suunas ja nii tore,e t saame kaasa elada 🙂

 6. 19. veebr. 2015 kell 15:27

  Triinuga ühte meelt – plaani oma kontpuud põhjavaatele kuhugi okaspuudest maja poole kui soovid, kuid seda ilusa-vaate kohta keskel ära küll kinni mata. Edaspidi võiks tulla kõne alla ka mõne ülekasvanud hõredaks jäänud mägimänni asendamine. Lõunavaatele võiks küll okaspuid lisada. Vähehaaval võib lihtsireliheki sordisirelite vastu välja vahetada või muu meelepärasema heki rajada. Aga ega ühe korraga kõike ei jõua ju – hea et seal tuuleküljel praegu midagigi kasvab. Jõudu teile!

 7. Muhedik said,

  20. veebr. 2015 kell 16:32

  Hõredaks jäänud mägimändidest annab sageli kujundada nn bonsaitüüpi puu.

 8. aidivallik said,

  20. veebr. 2015 kell 16:41

  Jah, tiigivaadet ma kinni ei tahagi panna. Midagi madalat ometi seal vahel võiks olla. Ja praeguste okaspuude ees/teisel pool kõrval (?) midagi talivärvilist, sest seal vahel ju madal talivärviline jääks lume alla.
  Lõunavaate osas mõtlen, et mõni (2 – 3) kõrget okast, rohkem madalamaid, kuni 2-3 m kõrguseks kasvavaid, seal pole ka talivärv kuigi oluline, sest akendest vaatesse ei jää ja palju talviti seda tagaust ikka kasutaks — ainult majapidamiskäigud.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: