Loll on looduskaitse all

Kunagi oli see pealkirjas märgitud lause üks napakas koolinali, aga ma kahtlustan, et teatud annus elutõde selles ikkagi räägib.
Meil on selja taga niisugune segane reis, et ohohoo. Reisil oli 2 eesmärki: tuua Koidula aiast ära kõik taimed, mis ma sealt ära tuua tahan, enne kui seal maastikukujundus lahti läheb; ja ogoroodinal laiali võtta ning laenatud haagisega meie uude koju tuua kasvuhoone ning peenrakastilauad. Samuti pidime lõpetama oma aiamaalepingu ja viima raamatupidajale eelmise kuu dokud… no sellist nipet-näpet. Plaan igatahes oli vägev.
Ja esmaspäeva läks tõesti kõik umbes nagu plaanitud oli, välja arvatud see, et ikka päris vastikult külmaks läks. Aga pärast seda, kui Ott oli möllanud ogoroodinal peenrakastidega ja mina Koidula aias kõvasti hargiga kaevanud (sest näha on praegu siiski vaid varajasimad ärkajad-tärkajad ning igihaljad),jäi tunnike aega isegi sõbraga pubis istuda. Päris külm oli naha vahele pugenud ja sellest ma ei saanudki enam lahti, pole tegelikult praeguse hetkenigi saanud, sest teisipäeval maakaevamine jätkus sama kõleda tuule ja kaleda külmaga.
Teisipäeval läks aga kummaliseks kätte ära. Ema poolt ära sõitma hakates selgus, et üks rehv oli jumala töss. Meil ju suverehvid Haapsalus — milles küss, saabki rehvid ühtlasi ära vahetada. Vähemalt oli see Oti seisdukoht. Minu seisukoht oli kõikuv. Kõikus ka sinnapoole, et talverehvidest aprilli keskel vabanemine ei pruugi olla hea mõte. Aga jumala eest, ma ei viitsinud vaielda ka. No ja siis selgus, et mu telefoni aku oli täiesti tühi, et Ott oli kah unustanud oma akutrelli akud ööseks laadima panna… igasugust sellist jama. Vähemalt dokud olime ära viia saanud ja ogoroodinalt sõitsime läbi ning kirjutasin loobumisavalduse selle kuu viimase päeva seisuga ära kah. Siis viis Ott mu Koidula aeda kaevama, viis akud ja mu mobla proovikasse laadima, võttis sealt suverehvid ja läks neid vahetama. Edasi pidi kulgema nii, et kui auto käes, siis sõber Tomi järele, koos ogoroodinale, kasvuhoonet demonteerima, umbes kuue-seitsme paiku saada hää inimese käest laenuks too haagis, koostada koorem, laadida Suss taimekaste täis ja siis tõmmata hinge. Magada öö ema juures ja hommikul Tartu suunas sõitma hakata.

foto0729

foto0726

Aga oh ei. Peaaegu miski ei pidanud nii minema. Sest kallis inimene, kes meile haagise oli lubanud laenata, sattus haiglasse. Õnneks sai Ott sellest teada vahetult siis, kui nad Tomiga juba ogoroodinal kasvuhoonet lammutama valmistusid, aga polnud selle tegevusega veel pihta hakanud. Minu telefon laadis proovikas, mina ei teadnud midagi, kuni tulid Ott ja Tom Kitu juurde ja siis saigi langetatud otsus kasvuhoone äratoomine lükata edasi… kuni saab ikka selle haagise ja kuni äkki enam nii külm ei ole.
Mina sain Koidula aiast oma taimed üles, tosin kastitäit. Nii et Suss oli põhjalikult täis. Peale taimekastide mahtus sinna ära veel suur prügikotitäis 20 aastat sauna pööningul seisnud, veidi kolletanud, aga muidu kunagi ilmselgelt pestud ja koidest täiesti puutumata villa, mille ema otsustas mulle anda. Sest kui 20 aastat sellega keegi midagi teinud ei ole, siis ilmselt ei tehta edaspidi ka. Ja nii võin ma selle kõik ära kedrata.
Nii et teisipäeva õhtul sõitsime koju tagasi. Tee oli ilus ja kuiv, ilm oli kena (vastikult külm muidugi, aga autos polnud see probleemiks). Erinevalt tänasest hommikust, nii et ma sain aru küll, miks see nii pidi minema, et me eile haagist ei saanud. Mõtle, kui me oleks tulnud niimoodi ligemale 300 km oma raskes lastis Sussi ja suverehvidega, haagis veel taga ka. Päris väga kohutav oleks see kõik olnud.

15.aprill 15

6 kommentaari

 1. Muhedik said,

  16. apr. 2015 kell 10:23

  Universum teadis, millised tõkked üles seada, et teid hoida. Nii tore!
  See järelkolimine on alati üks suur peavalu ja tüütu lisategevus.

 2. kiskjasiil said,

  16. apr. 2015 kell 15:59

  Samad sõnad 🙂 ju siis on vaja järgmisel korral midagi veel ära tuua peale ogoroodina kraami 🙂

 3. trumm said,

  17. apr. 2015 kell 14:27

  jah, nii ongi. ja vahel me saame alles tüki aja pärast teada, mille eest elu meid mingite pisiasjade ringikorraldamisega hoidis.

  muide, mulle meenus teite kolimisega seoses, et üks väga tuntud aiahull kaugelt ameerikamaalt ka kolis aasta tagasi. ja tal oli üks rekkatäis (no veidi pisem furgoon) mööblit ja asju, millega ta läbi kahe osariigi sõitis (300 km on selle kõrval muidugi köki-möki), kuid teine rekka oli täis… kompostmulda ja komposteerunud sõnnikut :D. ta nimelt jättis oma korralikud kõrgpeenrakastid maha uuele omanikule, kuid võttis prügikottides kaasa kogu komposti ja peenardes juba väärtuslikuks töödeldud mulla 🙂

 4. Futu said,

  18. apr. 2015 kell 16:04

  Kusjuures ma väga kuidagi mõistan seda Trummi juttu, sest kui tellida koorem anonüümset mulda…pärineb see kuskilt (kuratteabkust) ja sisaldab siis tavaliselt kas klaasikilde, asfalti, paiselehe juurikatükke või koosneb kõdunenud turbast. Oma muld on usaldusväärne ja aus kraam. Kui midagi sellesse maha paned, siis kasvab ka.
  Aga see lumi? Nii palju! Meil piisas frustreerumiseks ja valge varjundi andmiseks, kuid seda teil seal on ikka ilmselgelt liiga palju.

 5. aidivallik said,

  18. apr. 2015 kell 16:32

  Lund oli palju jah, see sadas jätkuvalt hiliste lõunatundideni välja, enne kui vihmaks hakkas pöörama.
  Aga Trumm – me muide siin vaidlemegi Otiga selle üle, kas Haapsalu ogoroodinalt eelmisel aastal sinna ladustatud sõnnik ära tuua… või ära tuua. Ma olen selle poolt ikka väga. Seda on seal umbes kaks tonni muidugi, nii et tehniliselt ei oska ma praegu ette kujutada, kas haagisega oleks selle transport võimalik.

 6. kaaren said,

  21. apr. 2015 kell 23:53

  Sitavedu Haapsalust läheb kalliks. Elva ymbruses on looma, nt hobusepidajaid, kellelt sõnnikut saab. Karijärvelt yks naine pakkus mulle yleeelmine aasta, aga kahjuks on maru kiire kogu aeg… Ka lehmakasvandusi on siinkandis, kust peaks olema võimalik rohusööja pabulaid saada.
  Suvekummidega lumel, jajah. Seilasime, teame. Hea, et teie niigi tihe ajakava hõredamaks näpistus, selline tempo teeb haigeks.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: