Ilu

Ma pole seni veel üht oma sünnipäevakinki näidanudki. Sellepärast, et ma lihtsalt ei osanud välja mõelda, mis rakursist ma peaksin seda objekti pildistama, et need vaibad seal all peale ei jääks — jah, see ilu asub mägimännistus ja jah, ma pole ikka veel Lagujast killustikku tellinud, et mägimännistu alla laotatud vaibad ära katta. Aga ma astun samme selles suunas. Esialgu mõtlesin rakursi ka välja.
Kingituse tegi mulle Lendav, kelle blogi te kõik kah vaadata võite. Kingituse nimi on “Kõik naised tahavad lennata”. Ja tema koht on nüüdsest meie mägimännistus. Nõnda ta meid tervitab, kui koju jõuame:

naine

Eespoolt, maja poolt, on nii.

naine1

Ja ma olen temasse nii armunud. Ta on nii ilus. Samas näost on näha, et “on Luki all oldud ja Kuramaal kah.” Ja ma tunnen, et kõlan temaga kuidagi väga kokku. Võib-olla ta peegeldabki mu praeguse aja valdavat hingeseisundit siin — õnnest oimetu ja väga tänulik kõige eest, mis minuga sündinud on.

naine2

Täna oli ka lihtsalt suurepärane päev. Hommikul sorteerisin terrassil mitu tunde oma potte ja potsikuid, et mingi kord majja lüüa, mida kuhu istutusalale panna plaanin. Siis istutasin aiavaasidesse ja muudesse huvitavatesse anumatesse suvelilli: petuuniad, virkliisud, sinised ja valged lobeeliad ja rõõmsad päevakübarad… peale petuuniate ja ühe ulja virkliisu teised keegi praegu veel ei õitse, alles veidi liiga noored on, ise ju seemnest ja pistikust pandud. Aga küll nad hakkavad.
Siis tegin veel ühe tagasihoidliku külvi brokolit, lillkapsast ja rooskapsast, et hilisem saak ka võtta oleks. See oli mu läinudsuvine õppetund, et külvata tuleks mitmes jaos. Muidu on kõik korraga valmis ja paned aga kõik külma ja purki, aga sügisel tahaks ju ka veel peenra pealt päris värsket.
Seejärel vaatasin, et mu kaks alusetäit lilltubakat on arengus peetunud, neil on külvikassettides kitsas. Nojah, eks istutame maha.
Ma armastan lilltubakat. See lõhn. Ja õitseb nii kaua. Ja on selline samal ajal tagasihoidlik ja samal ajal suurejooneline ja külluslik. Minu nunnukad. Juba märtsis külvasin neid uljalt, sest tundsin, et ilma ikka ei saa kohe kuidagi.
Pealegi mul on selline plaan, et kui nüüd mättas suvelilli kasvatan, siis pärast on neis kohtades ju peaaegu kaevatud maa, mille saab südamerahuga siis juba püsikute alla panna. Nii et lilltubakad ja 54 jorjenit kultiveerigu mu muru peenraks.
Nõnda paningi, otse kamarasse.

teen lillepeenart1

Lähemalt ka:

teen lillepeenart

Homme näiteks katan istutusaukude vahed papiga ja panen papi peale paksult niidetud rohtu multšiks kah. Selles kohas ei ole ka ilgeid juurumbrohtusid eriti, nii et ma arvan, et see plaan töötab hästi. Ja lilltubakas katab oma lopsakusega õitsemise ajaks kogu selle papi ja niidumultši kinni, nii et pilt peaks jääma esteetiline.

Külalised käisid ka vahepeal. Vaatamas, mis imepeenraid ma siin teen. Mulle tundub, et ogoroodina läheb varsti massidesse? Ja isver küll seda küllust — tõid mulle 28 lupiinititte (värvide segu). Kõike, mis siia tuleb, tuleb ikka kohe süle ja seljaga, mulle tundub. Nüüd ma pean välja mõtlema, kuhu ma selle lupiinilapi siis teen… Mulle nad meeldivad väga, ja eriti lahe ongi, kui nad kasvavad suurel lapil ning erivärvilistena. Ainult et see koht, see koht. Kas lupiin talvetuulist kohta kannatab?

Pärast külalisi aga tegin ühte peenrakasti istutusaugud, katsin mätta ära, vedasime mulla peale ja aiapäeva lõpetuseks jõudsin veel sinna istutada oma hilise käharkapsa, punase kapsa ja varase valge peakapsa taimed.

Jõutud täna ju küll, eks ole. Ainult et toas tuli meelde, et täna on kulka avalduste tähtaeg ja me pidime ühe teatriga kooskõlastatud taotlused esitama… Nii et siis ma kirjutasin hirmsa kiiruga veel seda avaldust, et ikka tööd ja leiba ja eneseteostust oleks ja et ma ülejäänud kambajõmme alt ei veaks.
Enne südaööd sai see ikka tehtud, nii et läks korda.
Ma ei tea, kuidas ma selle enne nii ära unustada suutsin. Märkmikus oli kirjas, aga mul polnud täna mahti olnud isegi märkmikusse vaadata.

Muide, vanast roostes saunapaagist saab imetoreda lilleanuma. See on väga suurepärane kola ja ma olen väga õnnelik, et siin sellist kraami leidub.

9 kommentaari

 1. rahutu rahmeldaja said,

  21. mai 2015 kell 01:15

  oo, nii ilus skulptuur 🙂 sellega tunnen isegi hingesugulust ja küll oled Sina tubli, isegi suvelilledega jõuad mässata 🙂 müts maha

 2. trumm said,

  21. mai 2015 kell 07:05

  selle skulptuuri ilme ja tunne… 🙂

  aga need lilltubakad- need katavad igasuguse jama ka kinni, jah? kas neid peab ette ülvama, jah?

 3. kiskjasiil said,

  21. mai 2015 kell 09:36

  Hakkasin kirjutama, et kaunis, siis mõtlesin ümber – väega ehk vägev!

 4. Triin said,

  21. mai 2015 kell 09:42

  Ma polegi lilltubakat näinud varem, lähen ja guugeldan 🙂 Kuju on mõnus ja pealkiri on nagu mõnel Breti kivil, nii et natuke oleks nagu seda Läänemaad seal ka sees

 5. aidivallik said,

  21. mai 2015 kell 12:04

  Kadakas on oma lilltubakakasvatamisest kirjutanud siin: http://kadakaaed.blogspot.com/2008/01/soovita-suvikut-annual-ideas-welcome.html

  Aga jah, tahab ettekasvatamist ja üsna varast külvi, minu omad on külvatud 5. märtsil ja nende praegust suurust võite pildi peal näha. Kasvu algus on tal pikaldane jah. Mis on oluline neid külvates teada – et külvi ei tohi katta, nad on valgusidanejad.

 6. Muhedik said,

  21. mai 2015 kell 14:27

  Väega naine! Nagu Sa isegi, te sobite tõesti kokku.
  Mina olen 10 aastat rajanud püsikupeenrad otse mättasse ilma eelnevate suvikuteta. Nii, et kui suvikud otsa saavad jätka julgelt püsikutega, ainult see paberikiht peab olema paks.

 7. Muhedik said,

  21. mai 2015 kell 14:29

  Lupiin on suurepärane eel-ja järelkultuur maa parandamiseks, liblikõieline ju

 8. kaaren said,

  21. mai 2015 kell 20:53

  Muhe kuju.
  Sinu aiatoimekus on ilus ja innustav.
  Reha pooleks!

 9. Maire said,

  22. mai 2015 kell 15:43

  Kui ma seda kuju esimest korda FB-s nägin, siis esimene mõte oli, et see on ju Ivari elukaaslane! Just see esimene külgvaates foto – profiil on kuidagi nii tema moodi. Eestpoolt muidugi ei ole, sest ta pole nii paksupõseline. Aga väga äge kingitus 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: