Lihtsalt ei jõua dokumenteerida

Ei jõua jah, sest päevad on nii tegusad. Teod on alati sada sammu eest ära läinud, kui fotokaga jaole jõuan. Nagu näiteks täna see valge toonekurg, kes mulle varjamatu häbematusega sauna eest otsa jõllitas, kui ma kohvitassiga terrassile astusin. Koos tädi Tötsuga, kes vaatas kurge ka. Sügava ja mõtliku pilguga, nagu ta ikka vaatab. Kurg hetke vaatas meid, siis keeras selja ja otsis sealt sauna eest rohust mingit oma asja edasi. Mina kihutasin tuppa fotoka järele. Aga püüdes teda paremini pildile saada, sattusin talle vist ikka liiga lähedale ja ta lendas plaginal minema, üle mu pea, suur nagu albatross.

Aga kui nüüd järje peal püsida, siis pärast 21. maid on siin tehtud igasuguseid asju.

10 ruumi lühikesi puid on peaaegu kõik veetud ja laotud, homseks jäänud veel ehk nii 10 kärutäit.

Soolaleivakingiks saadud 54 potistatud jorjenist on kasvama läinud 52. Vedasin nad kõik terrassile värske õhu ja sooja päikese kätte. Millal ja kuhu ma nad istutan… see selgub veel.

Mättasse istutatud u 50 lilltubakataime ja ka multšitud karbipapi ning niidetud rohuga.

Ogoroodinal on istutus- ja külvivalmis saanud veel 5 peenrakasti. Istutatud on varased nui-, kähar- ja muud kapsad, külvatud ka hiline pastinaak säilituseks ja kaalikas ja naeris. Ette valmistatud ja lauajuppidega piiratud 2 kõrget maitsetaimelappi, ühte neist istutatud petersell, tüümian ja rosmariin.

Need fotod on 23. mai seisuga. Tänaseks on taas asi kaugemale, kohe üsna palju kaugemale arenenud.

Külviridade vahede katmine vaibaribadega oli hea mõte. Sest read püsivad tõesti palju kauem niisked ning samuti ei ilmne neis tuhandeid tillukesi tundmatut päritolu umbrohuseemikuid, mis mulla töötlemise käigus ikka ja alati pinnale jõudes kohe idanema hakkavad, võidu aedniku raske vaeva ja hellade sõrmedega külvatud tarbetaimedega. Kui palju neid on, on ka külviridadest näha, nii et ma tänan taevast, et need ribad panin.

vaibaga

Ühed kapsoidid pikeerisin otse külvikarbist peenrasse. ja jälle – vahed kinni. Mul muudkui pakilisemat teha kui rohida ja iga päev kastekannuga joosta.

pikeeritud kapsad

Vaarikad on ka sisuliselt kasuka all, st papi ja niidetud rohu.

vaarikad

Üks maasikapeenar sai multšiks peent höövlilaastu, teine prostat niidetud rohtu. Vaatame, võrdleme. Seni pean märkima, et läbitungiv naat on ehk heleda laastu peal paremini märgatav, aga muud vahet ma küll ei tähelda.

maasikad

Ja üldine pilt (mis tänase seisuga on küll juba oluliselt muutunud):

ogoroodina seis 22.mail

Mis veel. Ah jaa. Keldrimäelt rooside vahelt umbrohtu ja võililli eemaldatud.

Ükspäev enne ilmateate lubatud vihma niitus Ott siin terve meie hektarilise niidetava ala üle pluss trimmerdas. Järgnes ropp multšikogumispäev. Riisusime seda rohtu kokku 5 tundi. Multšisin sellega oma idanenud herneid ja põldube ja kaks kärutäit on veel kuuseheki alla laotamata. Ma väsisin ikka enne päris ära ja pärast pole justkui aega olnud.

Sest sotsiaalne elu tahab ka elamist. Käisime Muhedike maitalgutel, see oli üks imeline päev ja imeline üritus. Mis siis, et võrdlemisi väsitav… aga kui me pärast õhtul kodus veel jaksasime 2 Turboapelsini kärutäit mulda oma peenrakastidesse vedada ja kühveldada, siis ilmselt mitte liiga väsitav. Pealegi naasin ma talgutelt kahe kotitäie madalakasvuliste aediiriste risoomidega, mis pani mind veel samal õhtul neile keldrimäel otsustavalt ruumi tegema: lõpetasin oma vahepeal vinduma jäänud peenrapuhastamise seal. See osa keldrimäest, kus eelmine perenaine kasvatas roose, karikakraid, jumikaid, sügisesi astreid ja tundmatuid vanu aediiriseid ja mis mis on aja jooksul suhteliselt mätastunud olekus ja osutus kole raskeks puhastada. Muide, neid vanemaid sügisastrimättaid ma ei suutnudki välja kaevata. Ma arvan, et katan nad lihtsalt kinni, vean natuke mulda peale ja loodan, et ehk surevad seal ilma minu kirurgilise sekkumisetagi. Vanade puhmikute servast saan aga nooremad, teisaldatavad tükid mujale istutada, sest äkki on ilusad astrid.
Ja ühtlasi on need jumikad ja tundmatud aediirised täna saanud ka naturaliseerumisele ümber asustatud. Istutasin nad täna hommikul mujale… kus nad ees ei oleks. Üsna lohakalt, muide. Mättasse. Vaatame, kas sealt saab midagi. Aga ma arvan, et midagi ikka saab, sest neid oli palju, 14 puhmast jumikat ja iirisekontse tuli nii 40 kanti. Midagi sellest ikka kasvama läheb. Sest need iirised täitsa raudselt on niisugused igivanad lollikindlad sordid, mis kasvavad inimestel ka soisevõitu tiigiveeres, kuivas liivahunnikus või kuskil heinamaa servas kõrge rohu sees.

Aa, aga Muhedike talgutel… perenaise lahkel loal.

aiatalgutel

Ma kuidagi ja mingi imenipiga olen ikka kirjatööd ka suutnud teha. Väga vaevaliselt, tõsi, aga mingid leheküljed päevas ikka tekivad.

7 kommentaari

 1. rahutu rahmeldaja said,

  26. mai 2015 kell 07:27

  Sellises mahus müttamine on vahel täitsa äge aga vaata, et see elu läbivaks harjumuseks ei saaks 😉

 2. Togram said,

  26. mai 2015 kell 09:52

  Oot, mitu tundi Sinu päevas on? Tundub küll, et palju rohkem kui minul. Loodan ka suve jooksul seal kandis ära käia, et ise ka kaeda perra! 🙂

 3. Triin said,

  26. mai 2015 kell 09:57

  Küll te ikka jõuate palju, tõepoolest! Ja jorjenikoorem on tõsiselt aukartustäratav

 4. Muhedik said,

  26. mai 2015 kell 11:48

  Valel ajal kolisite, oleks augustis pärale jõudnud, olnuks aega kevadeks valmistuda. Aga kevad on nii üürike ja nii hullupööra palju teha, et ma lausa tunnen teile kaasa.

 5. Kris said,

  26. mai 2015 kell 11:49

  Minu imetlus! 🙂

 6. kaaren said,

  26. mai 2015 kell 21:55

  Tublid isikud olete, töö juba hakkab tegijaid kiitma. Hea, et sa kasvukastindust dokumenteerid, protsessi saab hiljem konspektina lugeda.

 7. Futu said,

  30. mai 2015 kell 09:37

  Jah, maal ongi kogu aeg töö ja töö ja töö, aga töö tulemus teeb jälle rõõmu ja siis on rõõm, rõõm ja rõõm. 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: