Augukaevaja päevaraamat

Hommikuseks virgutuseks kümme auku lattubadele? Milles küss. Õhtuks saab oad sisse ka, katted ümber ja kitkutud naati multšiks peale, nii et oataimed õieti paistma ei jäägi… aga nad ON seal. Lattide panemine jääb küll teiseks-homseks.

lattoad

30 istutusauku tomatitele kasvuhoonesse! Nojah… teeme ära. Teeme. Õhtuks ikka ühel pool.

KH istutusaukudega

Täna katan papiga aukude ümbruse peale, kärutame mulla otsa ja ma kavatsen õhtul ka tomatid ära istutada. Lõpuks.

Aga istutusauke kaevatus tuleb kaevata läbi sellisest mättast:

vilder-jaldermann

See ei ole erandlik ja kurioosne pilt. See on ogoroodina tavaline mätas, ehk veidi liivasema koostisega kui mujal. Mujal on nimelt savisem ning nii puhtaks raputada ei anna. Igatahes need on need meie vilder-jaldermanni juurikad (kes “Onu Remuse jutte” mäletavad).

Auk, millest see mätas on võetud:

istutusaugud

Puhastan selle juurtest ja täidan millegi vähem umbrohusega. Kuigi… selge, selge, selge on, et võitlust selle vilder-jaldermanniga jagub siin intensiivselt terveks selleks suveks, sest muidugi üritab ta igast praost ja pilust ja läbi karbipapi end välja pressida. Esimestes peenardes juba üritabki, nii et möödaminnes muudkui näpistan jälle ära. Tahaks näha, kaua ta ilma fotosünteesimata elada kavatseb.

Õhtul hilja veel — äkki istutaks kaks pisikest kadakat keldrimäele ära? Enne puhastaks neile mättasse rooside vahele lapikesed, puhastaks ümbritsevad roosidki mättast välja?

Oo jaa, miks mitte. ‘Prince of Wales’ ja ‘Golden Crone’ on öö hakuks omadel kohtadel.

Ööd magan, parem käsi, vahel ka vasak, elastiksidemega kapsasse mähitud. On selgunud, et ka minul on miskid karpaalkanalid. Ja ma vihkan, kui räme valu mind öösel üles äratab. Kui käed on kapsas, siis õnneks ei valuta, ainult surisevad.
Aga üldiselt ei ole see traagiline. Ma olen kindel, et istutusperioodi lõpuks saan ma võimaldada oma kätel ka paraneda, seni kavatsen vastu pidada ja nähtusid leevendada.

Ja eile läbis pühapäeval püsti pandud kasvuhoone oma tuleristsed – päris karm torm oli, puude otsast lendas sodi mööda aeda ja koha-müha oli selline, et isegi enda häält ei kuulnud. Iiliti oli kindlasti üle 20 meetri sekundis. Kasvuhoones auke kaevates oli see nagin ümberringi küll päris hirmuäratav, aga püsti ja kokku mu plastmaja igatahes jäi. Erinevalt väga paljudest teistest, kellel kasvuhoone kas tervena või enamasti tõükkidena õue pealt üldse minema lendas – minge lugege Facebookis, aiahoolikute grupp on sellesarnaseid kurtmisi täna pungil täis. Nii et veel kord, olge te tänatud, osavad käed, kes te selle kasvuhoone nii kindlalt püsti saite, et isegi torm talle midagi ei tee!

7 kommentaari

 1. Muhedik said,

  4. juuni 2015 kell 14:30

  ….ja kui veel miskit ripakil, siis ööseks on ikka kõik valmis ja olemas:)

 2. rahutu rahmeldaja said,

  5. juuni 2015 kell 12:59

  oled ikka hull mutt küll ka kas arstitädi juures oled juba käinud, need kanalid ei anna tagasi kui juba kord kinni on lihtsalt niisama

 3. trumm said,

  5. juuni 2015 kell 22:23

  mulle tundub, et need pole mitte karpaalkanalid, vaid lateraalne epikondüliit. võimalik, et algpõhjus kaelas/turjas. kust kohast valutab?

 4. aidivallik said,

  5. juuni 2015 kell 23:29

  Valutab põhiliselt parema käe ranne ja käelaba pöidla ja kahe esimese sõrme otsteni välja. Tugev nõme närvivalu. Algab öösiti umbes nelja-viie paiku. Päeval, kui kätega liigutan, siis valu ei ole, vähemalt mitte eriti. Midagi peenikest sõrmedega tehes aga näpud surisevad ja labakäsi nagu sureb ära. Kudumiseks must praegu asja küll ei ole, miskit peenmotoorikat nõudvat nende kätega teha ei saa.

 5. trumm said,

  6. juuni 2015 kell 18:44

  see on ikka karpaalkanali närvi pitsumine jah. rahu oleks randmele vaja. ja lisaks: massaazhipall on? v tennisepall? hea oleks selle poole turi ja ülaselg kuni lailihase alaservani läbi käia, otsida nn triggerpunkte ja neid lõõgastada. sama poole kaela esikülg samuti, seda saab sõrmedega teha. samamoodi sõrmedega epiokondüliidi punktid- need on käsivarre peal/välisüljel üsna küünarnuki juures. sõrmedega otsides leiad need valusad “sõlmed” v köied üles. võib ka netist otsida (trigger points v myofascial trigger points / carpal syndrom vmt)

 6. trumm said,

  6. juuni 2015 kell 18:46

  mu füsioterapeudi sõnul saab häda korral hakkama ka selle väikese plastpudeliga, kui see vett täis lasta – selle otsas ülaselg-turi läbi aeleda. ja kael ning käsi sõrmedega (surve üsna tugev, niisama natuke masseerimisest pole kasu). ja paar päeva rahu.kinesioteip leevendaks ka veidi.

 7. trumm said,

  6. juuni 2015 kell 18:48

  ja väike rinnalihas (sisuliselt selle kinnituskoht rangluu juures) ka läbi otsida


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: