Mõõt sai täis, aga ilus on ikka

Olen terve suvi otsa oma kapsoide iga kuue päeva tagant soolveega kastnud. Väga pühendunult, suurima mure ja hoolega. Ja alguses tundus, et aitaski. Aga nüüd on välja ilmunud ilmselt kõigi mõeldavate kapsakahjurite teine põlvkond, mis on suurem kui esimene. Hoolimata sellest, et iga paari päeva tagant oma kapsoidid üle uurin, leitud munad ja röövikud laiaks litsun ja iga 6 päeva tagant jälle üle soolan, avanes eile mulle rooskapsastel selline pilt.

kohutav

Võime sellel ühel pildil tuvastada vähemalt kolme erineva kapsakahjuri vastsed. Neid on terve müriaad. Mitte ainult sellel kapsal ega selles peenras, oh ei.

Nii et aitab selleks aastast ökomökost. Ja alaku siis sõda. Sõitsin neile pritsiga selga ja mürgitasin. Häbi mulle. Aga ma arvan, et olen elus hullematki kraami tarbinud. Ja pealegi pole põhjust arvata, et nad poes üldse ilma mürkideta neid ilma ühegi ussiauguta kapsaid “kasvatavad”. Küllap on need taimed saanud titest peale vedelat ja paksu, rohkem ja vähem mürgist. Nii et ma arvan, et see, kui ma oma kapsastele ühe või võib-olla ka kaks korda hooaja jooksul püretroididega selga pean sõitma, ei tapa mind ammugi.

Kuid kahju on ikkagi tehtud. Lillkapsa teisest ja kolmanda külvi taimedest ei tule kardetavasti enam midagi asjalikku. Brokolitelt ehk midagi siiski saan, sest nemad on võimelised ka kõrvalõisikuid ajama. Kui nüüd ainult pikka sooja sügist annaks. Teise ja kolmanda külvi peakapsastel ning hilistel säilituskapsastel on samuti veel lootust. Eks näeme.

Igatahes hiidnuikapsad sain enne mürgitamist ilusti ökona maast kätte, oligi aeg. Sellised kilosed purakad tulid.

nuikapsas

Lõpuks on ka soojelembestel köögiviljadel hea hakanud. Lattoad kasvavad nüüd ometi, kurgid ja kõrvitsad ka.

lattoad

Suvikõrvitsad hakkasid kah nende soojadega nüüd arenema ja saaki andma.

suvikõrvitsad

Ja arbusovkas hakkas samuti toimuma elu. Ma küll ei kujuta ette, kas need numpsud nüüd veel valmis saada jõuavad.

arbusovka

Sel kevadel istutatud noored vaarikad läksid kõik kümnekesi kasvama ja annavad üksikuid marjugi.

vaarikad

Eile võtsin saabuvate vihmade kartuses sibulad üles. Pealsed olid juba lamandunud, kuid siiski rohelised – seepärast kõhklesin. Aga hull ka, kui maha ära mädanevad. Ja pealegi, mul pole elus nii ilusat sibulat olnud. Sellest ühest peenrast, kust ma eelmine suvi sain nii umbes neli kilo sibulat, sain siinmail ja seekord silma ja raskuse järgi pealiskaudselt hinnates umbes 10 kilo. Eks nad kuivavad veel kergemaks, aga põhimõtteliselt ajas see lugu mul ikka silmad punni küll. Laotasin nad esmalt ülesvõtmise käigus kasvuhoonesse, praeguseks on nad sealt juba puhtamasse ja kuivemasse kohta võrkraamidele kuivama viidud.

sibulid

Igavesed mürakad kasvasid küll, keskmiselt on sibula kaal 200 g (ma paar tükki prooviks kaalusin ära).

No ja siis need 12 kilost nuikapsajurakat mul keldris. Hakkan millalgi neid marineerima ja sügavkülmutama. Millal ma jõuan, ei tea, sest kiiret nendega pole –  nad seisavad keldris ilusasti päris mitu nädalat, nagu mu eelmise aasta kogemus näitas.

Nii et kurta ma ju ei saa. Süüa sealt tuleb, kõik on läinud asja ette… välja arvatud need äpardunud kaalikad ja peaaegu äpardunud brokolid. Hea, et lillkapsa esimest külvi kahjurid säästsid ja ma sellest terve sügavkülmasahtli täis sain. Ja kõike muud on kah külluslikult. Isegi lilli. Talijorjeneid, nagu rahvasuu lõhislehise päevakübara kohta hellitavalt ütleb.

ogorodina

ogorodina 1

talijorjenid

Nii ma tädi Tötsuga sealt toimetamast tulen. Mu igahommikune kaks tundi.

Tötsuga aiamaalt

Ja jah, ma täpselt seda silmas pidasingi, kui maale tahtsin kolida. Et on nagu praegu: ma ärkan igal hommikul värskesse ja rõõmsasse maailma, joon terrassil kohvi ja siis lähen müttan päeva hakatuseks mõne tunni aiamaal. Need hommikud on lihtsalt imelised.

suvehommikune udu

uduviir

9 kommentaari

 1. Muhedik said,

  26. aug. 2015 kell 23:09

  Tänavune suvi veenis mind lõplikult, et kapsaid saab puhtalt kasvatada vaid katteloori all. Kui me selle eemaldasime saagi koristamiseks, olid kõiksugu näljaste satikate hordid neil kallal. Me peame ainult välja mõtlema veidi teistsuguse konsruktsiooni, et alati ei peaks neid kinnitusliiste lahti kruvima.
  Maal elades ongi iga päev, ka kõige kehvem, ikkagi helge, puhas ja isegi ülev 🙂

 2. rahutu rahmeldaja said,

  26. aug. 2015 kell 23:12

  eks elus ole ikka nii ja naa elik tasakaal, miks siis ogoroodinal teisiti peaks olema 🙂 ikka suured saagid ja ikaldused, kahjurid ja looduse kingitused 🙂 elus peab würtsi olema 😀

 3. Köögikata said,

  26. aug. 2015 kell 23:48

  Kahju muidugi neist kapsaist ja neile kulutatud vaevast, aga ikkagi obn sul kõik seal nii äge!

 4. Futu said,

  27. aug. 2015 kell 06:56

  See on õigus küll, et maad peab nii palju olema, et aedniku ära ka toidab, siis on täiuslik. Meite maalapike toidab, paraku, vaid hinge ära. Muus osas tuleb ikka kaubandusvõrkude poole pöörduda.:)

 5. kiskjasiil said,

  27. aug. 2015 kell 12:42

  Vaatamata kapsakoidele on kõik väga uhke ju. Omakasvatatud sibulad jm , kõik laulab su käe all. Need hommikud … on kuld!

 6. 27. aug. 2015 kell 13:00

  Kõik aiahoolikud soovivad selliseid hommikuid, ent vähesed suudavad oma elu tööealisena nii korraldada. Hiljem jälle ei oska paljud sellisest võimalusest täiel rinnal rõõmu tunda. Soovin teile lõppematut rida ilusaid hommikuid igas eas.

 7. Teedeehitus said,

  27. aug. 2015 kell 13:43

  Ilusad pildid.

 8. Tea said,

  27. aug. 2015 kell 23:44

  novot, sellepärast ma kapsaid ei proovigi enam kasvatada! 🙂 Kui proovisin, siis ainut nuikapsas jäi mulle…kõik teised sõid satikad ära! 🙂
  Aga kellele meeldivad hommikud, kellele õhtud! 🙂 Aga maal elamisel on oma võlud, seda tuleb nautida! 🙂

 9. thela said,

  28. aug. 2015 kell 14:21

  Mina olen ka mõelnud, et kuigi tööd tahaks ikka mõistusega teha, elada tahaks ainult maal.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: