Tiigitoimetuste võimas finaal

Selleks aastaks on tiigisättimisega ühele poole saanud. Talu tiik, mis meie esimesel suvel nägi välja selline,

tiik enne.jpg

on aasta hiljem otsekui ümber sündinud.

uus tiik.jpg

Siinkohal ma palun alandlikult vabandust ja luba need pildid teinud sõprade käest, et ma oma blogis neid kasutada võtan. Eilsete suurte talgute korraldajaisikuna meenus mulle fotoka kättevõtmine ainult vahetevahel, ja isegi siis läks pool piltidest untsu.

Suurte talgute sisu ja eesmärk oli nüüd ka kaldad korda saada. Vedada välja tiigitööde ettevalmistusjärgus mahavõetud pajuvõsa, muuta tüsedatesse nõgestesse ja pujudesse mattunud kaldad edaspidi niiduki ja jõhvtrimmeriga hooldatavaks, panna katete alla hauduma kaldaäär, mis tulevikus (u kolme-nelja aasta lõikes) läheb teadlike istutuste alla, ja hakkida kokkuveetud paljuvõsa multši tarbeks peeneks. Mul on juba ju peenrad, mis hea meelega multši taimede vahele saaksid, et rohimistööd vähemaks võtta.

Ja seda võsa kokku vedada jagus, oo, kuidas jagus. Paremkaldalt sauna tagant vedasime käsitsi, teise kalda vahet sõitis Ott päev otsa traktoriga. Hakkimisbrigaad andis saunaplatsil minna nelja oksahakkimismasinaga. Võsa muudkui tuli ja tuli ja tuli.

OttJanno.jpg

hakkeplats2.jpg

hakkeplats.jpg

Kolmemeheline trimmeribrigaad võitles kaldaäärsete nõgeste ja pujudega, mis teab kui kaua oma kohal kasvades on saanud võimsad juurekaelatüükad, millele tavaline kodune jõhvtrimmer peale ei hakka. Võsalõikuritele aga pidid nad alla vanduma ja senine jõledus..

tiigiplats enne.jpg

… asendus “õppind meeste ja rootsi riistade” töö tulemusena …

trimmerdajad.jpg

Veljo.jpg… päeva lõpuks täitsa tsiviliseeritud rohumaaga. Välja ilmus jupp vana kivimüüri, kuivatiesine vana munakivisillutis, rauast ader ja liivahunnik. Avanes lausa traktoriga läbitav otsetee tulevasele pargialale.

korrastatud tiigiplats.jpg

Kivimüüri ja sillutise tahan kuidagimoodi välja puhastada, aga et need kivialused ja -vahed on nõgese- ja naadijuuri umbselt täis kasvanud, on vist mõistlik plaan neilegi umbes kaheks aastaks umbne must kile tuugalt peale tõmmata ja see mudru sinna alla ära suretada. Kui ma mürgitama ei taha hakata. Ja ma ei taha. See kogus oleks riskantselt suur ja tiik on liiga lähedal ja meil elab siin väga palju konni, kellele see mürgitamine võib saatuslikuks saada.

Kaldaäärse tulevase istutusala jaoks olin kilesid ja katteid suvi otsa kogunud. Siia surgu see nõges ja naat, et paari aasta pärast midagi kenamat istutada saaks. Põõsakesed ja siberi iirised… või siis teeks nalja ja laseks katkujuure lahti (okei, tegelikult oleks see juba liiga must huumor, sest kes see võitleb pärast sellega, kui ta otsustab kinni kasvatada ka tulevase pargiala, saunaplatsi ja kuivatiplatsi takkapihta).

katmine.jpg

Sauna ees tegutses “osalise töövõimelisusega” aalujate brigaad, kes hooaja lõpuks on suutnud ennast juba vigaseks töötada ning seetõttu tegelesid traadist U-klambrite lõikamise ja painutamisega, et katteid maa külge kinnitada saaks.

Väga, väga palju tööd sai eile tehtud. Me oleme üks uskumatu kamp ja tõeline löögijõud!  Meid oli kohal 16 täiskasvanut ja 3 last, kes ka iga töö juures kaasa lõid ning lõpuks jooksid mul veel söökide ja toidunõudega köögi ning aida vahet, kuhu laua katsime. Saun läks kütte, supipada soojaks, seened, kurgid ja tomatid kaussidesse, ning kevadel korda tehtud aidasaal õigustas oma olemasolu sel hooajal juba umbes viiendat või kuuendat korda. Õhtusöök, saunatamine ja lõkketuli venisid sügavasse õhtusse, viimastest vapratest läksime lahku alles südaöö paiku.

Aitäh teile kõigile.

 

7 kommentaari

 1. rahutu rahmeldaja said,

  19. sept. 2016 kell 14:33

  Eksole, pisut korrastavat kätt ja kõik on kohe teist nägu. See tiik on teil tõeline varandus ja ilu, mis nüüd kaunilt kätte paistab kogu muu ilu vahelt 😀

 2. kiskjasiil said,

  19. sept. 2016 kell 14:52

  oh, väga mõnus päev oli ja see enne ning pärast on ikka muljetavaldav küll ning aina paremaks läheb.

  tänud kutsumast ja saunatamast 🙂

 3. Muhedik said,

  20. sept. 2016 kell 16:08

  Järjekordne lugu sellest, kuidas pardipojast uhke luik on saanud.
  Kui teede ääred korras, siis on näha, et majas on tõeline peremees 🙂

  Talgujõud ja -vägi on väga suur. Sama tulemust sama arvu inimestega, aga erinevatel päevadel, ei saavuta ilmaski. Ju on emotsioonidel suurem roll, kui arvata oskame.

 4. thela said,

  20. sept. 2016 kell 21:42

  Võimsad jõud on teil seal lõunas käigus, kui saaks põhja ka sellised tekitada :). Suur ja korras tiik on ikka superelement maastikukujunduses.

 5. C'est moi said,

  21. sept. 2016 kell 09:04

  Väga suur töö, vägevad tegijad 🙂

 6. mustkaaren said,

  21. sept. 2016 kell 17:52

  Oli vägev. Karedast ja narmendavast tiigiservast on saanud sametine järveke.

 7. Mann said,

  24. sept. 2016 kell 10:57

  Tore ühisüritus. Valged amuurid võiks tiiki tööle võtta, nad on tublid abilised;)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: