Ja me songa ei saa, ja me songa ei saa

Kellel nüüd meeles on 2010. aasta Eesti  Eurovisiooni vaheklippidest see suitsutegemise lauluke, siis praeguse postituse pealkiri käib umbes samal viisil. Sest meil pool tänast päeva möödus selle tähe all, et me songa ei saa. Vedasime tormis murtud vana vahtra haru juppe põllutee pealt eest ära oma puuplatsile, jupid saagis Ott ju üsna pikad, sest meil on nende kasutamisega üks oma plaan… mis tähendas, et igaüks neist kaalus tõenäoliselt terve tsentneri või sinnakanti, tuli sellisena Turboapelsini kasti upitada, kasti ja notti pöörangute ajal toetades puuplatsini jõuda, seal maha lükata ja veeretada ning upitada seisma seal, kus nott seisma peab. Kuni me kord selle järguni jõuame, et nottidest midagi muud head peab sündima.

Oli vaja teha teed ja ruumi, et saaks tulla traktor ja üles künda meie lõkkeplatsi ala. Sarnaselt tiigiäärega oli see siiani üks murekohtasid – sest see oli nii mühklik, kühmlik, roopas ja ebatasane, et seda ala ei olnud võimalik murutraktoriga niita. Samas sagedaseks trimmerdamiseks on see jälle justkui liiga suur – umbes 400 – 500 m2. Ja samas jällegi on see lõkkeplatsiks ja seltskondlikeks murumängudeks kõige õigem koht krundil, sest on tuulevaikne, elumajast ja muudest tundlikest laastukatusega hoonetest piisavalt eemal, kuid köögi vahet jooksmiseks samas mitte liiga kaugel.

Nii et selge, et see ala tuli saada hallatavaks. Turboapelsiniga niidetavaks. Piisavalt tasaseks, et pingid panna. Ja nii edasi.

Jutt käib sellest alast tulevase pillikoja tagant (selle pildi peal on seal kõrge hein) alustades kuni puuplatsini välja. Lõke jääb pigem puuplatsi poolsesse kolmandikku.

jaanituli ingliga.JPG

Selline kuumaastik oli seal muidu, ja mida pillikoja poole, seda hullemaks.

3. jaanik2.jpg

Pillikoja seina äärses kolmandikus olid iidsed maasikapeenrad. Eelmisel suvel püüdsin neid veel välja puhastada, aga see oli nii tulutu ettevõtmine. Nimelt on need maasikakiled juba aastate eest umbrohumätaste alla kinni kasvanud. Sellelt pildilt on olukord näha. kas tuvastate kuskilt musta maasikakilet? Aga see on seal.

iidne maasikapeenar.jpg

Järgmise pildi pealt paistab see kõnealune haljasriba palju kitsam, kui ta tegelikult on. Pilt ausalt öeldes on kaunil suveajal tehtud selle ilusa kombaini pärast. Kombaini ja kenasti hooldatud muru vahel paistab aga probleem.

kombain.jpg

Eile puhastasime kogu selle lõkkeplatsiala kividest ja musta kile tükkidest ära nii palju, kui võimalik oli, Ott trimmerdas seal kasvanud nõgesed ja naadid maha, lõkkease sai laiali loobitud, ja täna oligi see päev, õigemini juba õhtu, kus tuli päris traktor.

künd.jpg

künd1.jpg

Kahjuks selgus, et kultivaatoriga seda platsi siiski tasandada ei saa. Selleks oli mitu põhjust. Muide, ma olen õnnelik, et põllumehe ader terveks jäi, sest selgus, et peaaegu terve selle ala all on massiivina mingite kunagiste siin olnud hoonete vundamendi- ja aluskivid. Loomulikult ei olnud meil nende olemasolust aimugi, enne kui ader hirmsa kolinaga kogu selle kupatuse pahempidi tõmbas.

Igatahes nüüd on nii, ja lähemad päevad kuluvad nüüd nende kivide äratassimiseks, mättajuppide ja juurepuntrate väljakorjamiseks, rehadega tasandamiseks… enne kui saab siia muru külvata ja ühe istutusala piirjoone maha märkida. Noid kive tassisime juba täna õhtulgi, nii kaua kui silm vähegi seletas. Ja osa kive on seal ikka metsikult suured. Kuid me songa ei saa, kuid me songa ei saa.

Vähemalt on üks asi jälle sedamoodi, et hakkab tasapisi korda saama.

6 kommentaari

 1. Tea said,

  25. sept. 2016 kell 10:14

  igas probleemis on siis ju ikka suhkrutera sees! Ma mõtlen, et kuigi kultiveerima peate käsitsi, siis leidsite suuremal hulgal väärtuslikke kive! 🙂 Mul linnas ja “järvepõhjas” seda rõõmu ei ole…kui siia ongi toodud kive, siis need kõik maakera sügavusse vajunud! 🙂

 2. Thela said,

  25. sept. 2016 kell 10:32

  Olge selle tassimisega ettevaatlikud, mul ilmselt õnnestus song hankida, üldse pole lõbus

 3. Muhedik said,

  25. sept. 2016 kell 13:51

  Nii ongi, kasvõi 10m2 kordasaamine on suur rõõm. Kui arukalt teha, ei seda songa saa tõepoolest. Jõudu tööle, ilmad on ju veel ilusad.

 4. rahutu rahmeldaja said,

  25. sept. 2016 kell 19:38

  Te olete supertublid ja te songa ei saa, ja te songa ei saa 😀

 5. mustkaaren said,

  26. sept. 2016 kell 02:38

  Songa ennetamiseks yks päris hea ravum on ladudes kasutatav nn kastikäru, so kahveltõstuki põhimõttega. Ma ostsin kunagi kodumasinate ja kivade liigutamiseks ja siiani on käigus.
  Kivi kotti, jajah 😉 tublid olete. Nii inspireeriv.
  Ilus ilm paistab piltidelt.

 6. kiskjasiil said,

  26. sept. 2016 kell 07:43

  ei saa muidugi 🙂 huvitav, minu mõte läks ka käru peale. Meitel on ka 1 sedasorti käru, mida ma nimetan propellerkäruks, sest sel on vana lennukiratas all. Oivaline abivahend, madal ja käepärane, saab kiva jm vedada, peale upitamine on lihtsamini sooritatav.

  Oeh, vahel on tõepoolest mõne ruutmeetri korda saamine ülim töövõit 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: