Riskide hindamisest

Võid ju teha plaane ja ennast kindlustada eest ja tagant, aga see, et inimene teeb plaane ja jumal naerab, on sellest hoolimata puhas tõde.

Ma olin väga kalkuleeriv ja ettevaatlik. 8. märtsil kirjutasin ma, et kavatsen emakeelepäeva ümbruse esinemisi tühistama hakata. Ikka seda Eestiski levima hakanud koroonaviirust silmas pidades. Jälgisin nakatumiste arvu Eestis ja vastavaid piirkondi. Uue nädala algul siis tühistasingi Tallinnas ja Harjumaal toimuma pidanud esinemisi, sest seal oli neid rohkem. Ohutuks pidasin Lähte raamatukogu 11. märtsil ja Jõhvi raamatukogu kaht esinemist 12. märtsil. Pealegi oli 11. märtsi hommikul Tallinnas 10, Lõuna-Eestis vaid 2 Tartu linnas diagnoositud nakatumist. Tundus piisavalt ohutu, et riskida ja minna.

Aga. Nagu kõik nüüd tagantjärele targana juba teavad: https://tartu.postimees.ee/6925590/koroonasumptomid-on-vahemalt-17-l-lahte-kooliga-seotud-inimesel-keda-aga-ei-testita

Kolmapäeval esinesin saalitäie mõnusatele teismelistele. Neljapäeval haigestus mind vastu võtnud töötaja, laupäeval õnnestus tal ka proov anda, ja esmaspäeva õhtul sain temalt e-kirja teatega, et olen nüüd lähikontaktne.

Nojah, eks ta ole. Ja mina veel mõtlesin reedel, miks mu kurk sihuke kare on, arvasin, et veebruari lõpus saadud maheviirus ikka veel üritab midagi. Pühapäeval tuli niisugune imelik on-nagu-nohu-aga-ei-ole-ka. Ja esmaspäeval tuli see meil, mis esimese hooga jalust nõrgaks võttis. Siis toimus perekondlik kiirnõupidamine, plika pakkis end poole tunniga uuesti kokku ja Ott viis ta linna tagasi – et äkki, äkki ma pole veel nakatumisohtlik ja ta pääseb terve nahaga. Otsustasime, et plika jääb nüüd Tartusse oma korterisse uue kolmapäevani, siis peaks minu kontaktist olema 2 nädalat möödas ja kui ma haigeks jäänud ei ole, siis võib loo lugeda lõppenuks ja plika tagasi tuua. Kui keegi meist kolmest haigeks jääb, siis korraldame vastavalt edasi. Kui kõik kolmekesi haigeks jääme, siis tome plika ka maale tagasi, sest seltsis ikka lõbusam.

Noh, ma täna (7 päeva kontaktist) võin öelda, et haige ma küll ei ole. Aga samas justkui see kurk ju ikkagi oli paar päeva imelik, ja siis paari päeva eest nina ja põskkoopad valutasid, aga see ju ei ole sümptom? Ja siis tuli see nohu moodi asi, mis nohu tegelikult ei ole. Köha on mul kogu aeg viimased 20 aastat halbade elukommete tõttu, mingit vahet tavalisega ma ei tunne. Palavikust pole ka haisugi. Lõhnu ning maitseid tunnen ma ka suurepäraselt, kuigi väidetavalt pidi lõhna- ja maitsetundlikkus koroonanakkuse puhul üsna ruttu kaduma. Ka Ott on täiesti kombes. Plika ka.

Olime siin juba nädala jagu kannutäite kaupa leedriteed larpinud immuunsuse tugevdamiseks, mis peaks aitama immuunsusrakkude kaitsekihti tugevamaks muuta, et see viirusesunnik läbi tungida ei suudaks. Ja meie Otiga kui kaks vanemat, n-ö eite-taati, võtnud lisaks ka hõlmikpuud, mis aitab vanemas eas kaasa immuunsusrakkude paljunemisele – et see tulemüür ikka tihe saaks. Äkki oli abi? Loodame.

Igatahes esmaspäeval, kui see kole uudis tuli ja nina koos põskkoobastega millegipärast valutama oli hakanud, kraamisin välja oma koroonatõrje raskekahurväe ja otsustasin minna immuunsusekloppimiselt üle nakkusjärgsele haiguse esimese etapi ravile … mis võiks selle viiruse äkki kahjutuks teha enne, kui ta jõuab kopsu ronida ja ennast seal sisse seada. Hoidku ta alt.

koroonatõrje.jpg

Kahjuks ei saa ma arvatavasti kunagi teada, kas ma siis tegelikult nakatusin või ei, sest nad ei testi ju enam, kui sa just pole staažikas diabeetik, astmaatik, südamehaige või pensionär. Mis siis, et mul oli täiesti kindlalt tuvastatud pooleteisttunnine kokkupuude täiesti kindlalt tuvastatud koroonahaigega suletud ruumis. Me vist üks hetk vaatasime isegi samast telefonist (minu omast) infot. Ja ma andsin tema raamatutesse autogramme. Ja ta ulatas mulle vitriinist raamatuid. Ja sama nädala lõpus haigestus 17 temaga seotud olnud inimest.

Mina olen terve. Noh, kui ma ei arvesta seda tunnet, kuidas viirus justkui mu kehas ringi kolistaks ja otsiks, kustkaudu kangutada. Alguses kurgus ja siis sügaval ninas … ja eile hilisõhtul tundsin, et nüüd hakkab juba nagu bronhe umbe tõmbama. Küpsetasin, õigemini suitsetasin (Rohunaise nõuandel) talle selle peale piibutäie üheksavägist otsa, läks kohe paremaks. Hommikul ja täna päeval veel paar piibutäit. Et oleks kadunud kui paha hais ihust.

Aga ikka ma ei tea, kas ma nakatusin, kas see on nüüd koroona või ei ole, kas ma peaksin oma tütre  ja Oti pärast mures olema (mis siis, et ma ka nemad olen juba ürtide ja droogidega läbi leotanud) ja millal ma võin oma tütre tagasi maale tuua, sest tal on ometigi üksinda linnas ju üksik ja kurb isolatsioonis püsida! Kui kas või tasuliseltki jälle testida saaks, ma läheks teeks seda hommepäev, just sellesama pärast, ja selle pärast ka, et kui ei ole koroona, siis ma hea meelega ei kulutaks oma nappe spetsiaalselt  koroonavastaseid ravimtaimevarusid, vaid hoiaksin neid selleks päevaks, kui tõepoolest seda raskekahurväge vaja läheb. Suvalist-tavalist maheviirust võin ma pärnaõite, küüslaugu ja nõmm-liivateega ka ravida.

Kas ma pean ennast pendliga diagnoosima hakkama või?!? No tule Terviseamet appi.

vaikelu koroonakahtlusega.jpg

 

 

 

1 kommentaar

  1. S said,

    20. märts 2020 kell 07:25

    Mul juba kaks nädalat sellised “väiksed” sümptomid, igal hommikul ärkan ja loodan, et äkki pole seda palavikutunnet enam – ikka on (aga palavik heal juhul 37,1-ni tõmbab). Ja kuuled positiivse testi teinutelt – on teistelgi sellised. Selle viiruse oht ongi selles, et on äärmiselt nakkav ja võib olla jube väheste sümptomitega, mistõttu inimesed ei aima, et edasi kannavad. Kuulen ümberringi järjest inimestelt selliseid “väikseid nähte” ja “aga ega minul ju koroonat pole!”. Ja me ei saa teada. Seega vanainimesed eemal hoida kaubanduskeskustest ja toidupoodidest, ise läbi põdeda niimoodi kergelt, et ühiskond saaks edasi toimida (60% karjaimmuunsus on ju vajalik lausa).


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: