“Seebu maailm” sai suure tunnustuse

Eilne päev tõi suure uudise: mu eelmisel suvel ilmunud “Seebu maailm” valiti väga mõjukasse ülemaailmsesse lastekirjanduskataloogi “The White Ravens”. Seda antakse välja Münchenis Rahvusvahelise Noorteraamatukogu (Internationale Jugendbibliothek) poolt, sealsed spetsialistid valivad kõikjalt maailmast saadetud lasteraamatutest välja parimad ja koostavad nende kohta tutvustused. Kataloogist saavad uudiskirjanduse kohta teavet kirjastajad, raamatukogutöötajad ja kõik, kes töötavad kuidagimoodi lastekirjandusega. Igal aastal valitakse kataloogi umbes 200 raamatut tervest maailmast ja seda esitletakse igal sügisel Frankfurdi raamatumessil. Nii et sinna pääsemine on uhke asi ja suur tunnustus, ja mul on nüüd õigus esitleda “Seebut” talle omistatud White Ravensi märgi all.

Eelmisel aastal seda raamatut avaldades olin küll täis kõhklusi ja kahtlusi, sest sellest tuli nii omamoodi lasteraamat. See on vist kõige tõsisema sisuga lasteraamat üldse, mis ma olen kirjutanud. Armastus ongi tõsine asi, ja see lugu räägibki ühe lapse, Seebu armastusest oma ema ja isa vastu. Räägib sellest, kuidas väikese lapse maailm koosneb põhiliselt tema vanematest ja kodust, ja kui see kildudeks variseb, siis kuidas on lapsel võimalik oma maailm uuesti üles ehitada. Nii et – see on raamat armastusest ja unistustest. Sügav. Isiklik. Tõsine. See on raamat lastele, kes tunnevad ennast maailmas üksinda, ja see on raamat emadele ja isadele, kes mitte iialgi ei tahaks oma lapsi nõnda tundma panna. Minu meelest on see väga oluline.

“Seebu maailm” on õigupoolest ka Eestis pälvinud kiitvaid arvustusi, vääris esiletõstmist lastekirjanduse aastaülevaadetes ja oli Kultuurkapitali aastapreemia nominentide hulgas, mis kõik on mulle pärast selle ilmumist tõestanud, et suutsin tõepoolest kirjutada midagi head. Aga see raamat ei oleks päris see, kui seda poleks illustreerinud Lumimari, kes tabas selle loo hinge otsekui õhust, nii vahetult ja täpselt.

Ka “Seebu maailma” ülesehitus ei ole päris tavaline ega lihtne, vaid see jaotub tumedate tõsieluliste sündmuste ja hoopis helgemate unistuste-sündmuste vahel. Ma kartsin algul, et lapsel on lugedes ehk keeruline eristada neid reaalse elu ja unistuste kohti, sellepärast kasutasime raamatus ka eri värvi kirja nende jaoks. Ja ka piltide toel peaks see vahe olema arusaadav küll.

Ma olen jätkuvalt seisukohal, et lastele peaks kirjutama nii elu headest kui ka halbadest asjadest, sest elus on need mõlemad pooled ju alati olemas. “Seebu maailm” oligi üks selline katsetus kirjutada lastele arusaadavalt lapse elu ühest valusaimast võimalikust asjast. Ma kardan muidugi, et just sellepärast paljud lapsevanemad seda raamatut oma lastele ei ostagi. Kas see siis puudutab neid ennast kuidagi ebameeldivalt või on nad lihtsalt seisukohal, et lapsel pole vaja halbadest asjadest mitte midagi teada. See lihtsalt ongi nii maailmavaateline küsimus, et siin pole isegi mõtet vaielda mitte.

Igatahes “Seebu maailm” sõidab koos Rahvusvahelise Noorteraamatukoguga Frankfurti ja kevadel Bolognasse raamatumessidele, kus nad eksponeerivad seda koos ülejäänud umbes 200 oma kataloogi võetud lasteraamatuga, ja see tähendab võimalust, et ehk mõni kirjastus tahab seda mõnes teises riigis välja anda. Seebu näeks niimoodi maailma kah! Hoiame aga pöialt.

Tervet 2020. aasta kataloogi saab uurida siit: bit.ly/WhiteRavens2020.

1 kommentaar

  1. Sepikoja Emand said,

    9. okt. 2020 kell 22:45

    Palju õnne! Nii tore uudis!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: