Külaskäiguelamus, kunstimuuseum ja kultuurieelarve 2012

Ma olen tubli olnud ja muudkui kirjutanud, kuigi pika proosa tegemine on minu jaoks ikka katsumus küll, kannatust na vähevõitu, noh. Tahaks, et juba valmis oleks. Aga natuke alla kolmandiku on veel jäänud. Peale selle tuleb mul mõni päev võtta ka uute “Ühikarottidega” tegelemiseks, esmaspäevaks peaks esimene versioon esimese episoodi stsenaariumist tiimi käes olema. Ohh. Ja umbes kaks “Saladuste” lugu tahaks ka veel sel kuul kirjutada, muidu ei pruugi tiimil enam jaguda, mida üles võtta.
Eile piirdusin kõigest viie ja poole leheküljega, sest pärast lõunat sõitsime Otiga Tlna. Otil oli miski koolituse moodi asjandus, kuhu ta oli end kirja pannud (bändi turundamisega seotud teemad) ja et me oleme nii harjunud autos ikka koos olema, siis otsustasin ma ära kasutada võimalust “lihtsalt” Tlna minna… külla. Muidu ei ole ju kunagi aega. Alati on sada asja ajada ja auto raamatuid täis, päeva lõpuks pulgad peas ja mõtted veel ainult koduse sooja voodi juures. Nii ei taha enam isegi kellelegi külla minna.
Aga Ojamaade juurde minekut olin ma igatsenud. Käisin seal külas viimati umbes kümme aastat tagasi. Tahtsin Liisit ja tema järeltulevat põlve näha ning Mummit kallistada. Naerda ja meenutada päevi, kui olime sama vanad kui meie lapsed praegu – 17 – 20. Kui Mummi haaras mul sabast ja ütles, et ma oskan kirjutada ning et ma peaksin oma luuletused ikka korralikuks käsikirjaks vormistama ning siis vaataks, mida edasi teha. Kasutasin nende pere kirjutusmasinat, sest mul endal siis veel ei olnud (ma polnud kordagi isegi mõelnud kirjanikuks hakkamisele, ma ei unistanudki sellest, ma lihtsalt kirjutasin kogu aeg midagi), ja Mummi õpetas mind käsikirja koostama.
Niiviisi ilmuski 1990. aastal mu esimene raamat. Sellepärast, et Liisi ema Mummi mul sabast kinni võttis ning kirjutusmasina taha istutas.
Pärast, ülikooli ajal (vist 1991. aastal) ostsin ma endale oma kirjutusmasina. See oli valge ja väike veidike pruugitud mehhaaniline kohverkirjutusmasin, aga marki ma kahjuks ei mäleta.
1998. aastal hakkasin kirjutama klaviatuuril ja arvutisse. Kirjutusmasina kohta ma isegi ei mäleta enam, kuhu see sai. Mingil hetkel mul laps mängis sellega, aga edasi ei tea. Võimalik, et see on siiani kuskil tema toa põhjatutes sügavikes, aga võib-olla et olen selle ka kellelegi ära andnud.
Igatahes oli eile väga tore. Olin sellest külaskäigust kuidagi nii elevil, et ei suutnud kuidagi uinudagi, mõtted olid kogu aeg veel seal peres. Igasugused vanad mälestused tulid meelde ja. Nii et oma peas ma jätkasin juttu Liisi ja Mummiga veel pool ööd ja unenägudes kah.

Aga viimase paari päevaga on tulnud veel uudiseid kultuuririndelt. Üks neist – see, et kultuuriministeeriub jätkuvalt peaksab seda muuseumide ühendamise panni – on peaaegu nagu meenutus Laine Jänese ametiajast. Ja näitab tõepoolest, et muuseumireformi poolelijätmine oli kõigest demonstratiivse tähendusega akt ja hetkeline taganemine palavaks tõmbunud avaliku arvamuse ees. Tartu Kunstimuuseumi filialiseerimise esimesed sammud on igatahes toimunud absoluutselt endise kultuuriministeeriumi traditsioonide järgi, ja mina seda heaks ei kiida.

Küll aga meeldib mulle see, et minister Lang on kultuurieelarvesse järgmiseks aastaks tublisti vahendeid juurde sebinud. See oli üks asju, mis ma talt lootsingi: et erinevalt Jänesest tema võitleb juurde, mitte ei loovuta.

1 kommentaar

  1. annelia1 said,

    26. sept. 2011 kell 05:42

    Mäletan Sinu ja Liisi kogusid kassetis, mis mulle kõige enam toona “peale läksid”, aga ka Triinu ja Elo ja Ruthi omi… Ostsin selle, kirjutasin sealt luuletusi enda jaoks välja ning olin midagi fänni-taolist, ise ka umbes samavana. Tore oli teada saada, kuidas kogu sündis.
    Jõudu ja ilusat sügist!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: